İtalya’dan Dijital Euro’ya Destek Geldi: Dijital Euro 2021 Yılında Gelebilir Mi?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre İtalyan Bankacılık Birliği (ABI), dijital bir euro projesi üzerinde pilot çalışmalara başlanarak egemen bir Avrupa dijital para biriminin uygulanmasına resmi olarak destek veriyor. Yapılan resmi bir duyuruya göre, derneğin araştırma ve geliştirme kolu olan ABI Lab, ülkedeki ticari bankalarla deneysel bir dijital euro geliştirmek için çalışmalara başladı.

İtalya Merkez Bankası da İşin İçinde Mi?

Yapılan açıklamalara göre ABI’nin dijital euro çalışması iki ana alana odaklanacak: Bunlardan ilki teknik fizibilite analizi ve ikincisi mevcut elektronik ödeme yöntemlerinden bir ayrım yaratmak için merkez bankası dijital para birimi programlanabilirliği olacak.

Öte yandan İtalyan kurumsal ağ firması SIA, konsorsiyuma teknik fizibilite çalışmalarında yardımcı olacak. SIA aynı zamanda ABI’nin blok zinciri tabanlı bankalar arası ödeme katmanı olan Project Spunta’da da işbirlikçi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlara ek olarak her ne kadar proje deneysel bir dijital euro‘ya odaklansa da İtalya merkez bankasının bu konuda herhangi bir müdahalesi olduğuna dair hiçbir gösterge bulunmuyor. Bunun yerine, dijital hizmetler birimi Reply ve danışmanlık devi PwC gibi diğer işbirlikçiler, pilot çalışmada ortak olarak adlandırılıyor.

Dijital Euro Çalışmaları

Yapılan açıklamalara göre İtalyan Bankacılık Birliği için İtalyan bankalarını dijital euro içerebilecek bir geleceğe hazırlama çabasının bir parçası olarak nitelendiriliyor. Bir ABI sözcüsü, projenin amaç ve hedefleri hakkında yaptığı yorumlarda, “Girişimin amacı, kamuoyundaki tartışmalara proaktif olarak katkıda bulunmak ve geleceğe hazırlanırken İtalya’da faaliyet gösteren bankaları desteklemektir. Dijital para biriminin benimsenmesine ilişkin Avrupa Merkez Bankası kararını öngörmeyi değil, daha çok olası kullanım durumlarını araştırmayı ve olası uygulamalarının sonuçlarını önceden düşünmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Aralık ayında bir Avrupa Merkez Bankası yetkilisi, bankanın dijital bir euro için değerlendirme aşamasının 2021’e kadar gidebileceğini dile getirmişti. Aslında önceki raporlar, bölgesel bir merkez bankası dijital para biriminin oluşturulmasına en az beş yıl olduğunu gösteriyor.

Bunlara ek olarak Fransa’da merkez bankası deneysel dijital euro için halihazırda birkaç test protokolü yürütüyor Ethereum geliştiricisi ConsenSys, Bank of France adına dijital euroyu test eden ortak firmalarla işbirliği yapan Blockchain firmaları arasında yer alıyor.

Ukrayna’nın Adımı

Her geçen gün giderek daha fazla ülke dijital para birimi üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Bunlar arasında son açıklamayı yaparak gündemde yer alan ülke Ukrayna oldu. Ukrayna, merkez bankası dijital para birimi oluşturmak amacıyla Stellar ile ortaklığa vardığını açıkladı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altcoin Yorumları: Polkadot, Stellar ve Cardano Yükselişe Devam Edecek Mi?

Sonraki Haber

Ethereum Fiyatı: 1 Günde Yüzde 10’dan Fazla Artan ETH Rekora Koşuyor!

İlgili Haberler