2021 Yılında Dijital Euro İle İlgili Önemli Adımlar Atılabilir

İlayda Peker

Dijital Euro ile ilgili 2020 yılında oldukça fazla açıklama yapıldı. Ancak hiç bir zaman bir dijital Euro’nun piyasay sürüleceğine dahi net açıklamalar yapılmadı. Yapılan son açıklamalar ise bu konuda bir ipucu sağlar nitelikte.

Avrupa Merkez Bankası’ndaki (ECB) bir yöneticiye göre, Avrupa’daki finans otoriteleri önümüzdeki yıl dijital bir euro için bir araştırma planı oluşturabilir.

2021 Yılı ve Dijital Euro Planları

Avrupa Merkez Bankası’nda piyasa inovasyonu ve entegrasyon bölümü başkanı Holger Neuhaus, merkez bankası dijital para birimlerinin veya kısaca CBDC’lerin küresel gelişimini tartışmak için 7 Aralık’ta Singapur FinTech Festivali 2020’ye katıldı.

Online görüşmeler sırasında Neuhaus, Avrupa Merkez Bankası’nın Avrupa finans otoritelerinin 2021 ortasına kadar bir dijital euro girişimi başlatıp başlatmayacağını değerlendirmesini beklediğini iddia etti ve “2021’in ortalarında, Euro sistemi bir dijital euro projesi başlatıp başlatmayacağını değerlendirilecek. Ancak sadece vurgulamak gerekirse, bu henüz uygulanacak bir karar değil, bir araştırma aşaması olacaktır. Temel olarak bir plan oluşturmamıza ve dijital bir euro ne olabilir, nasıl görünebilir, nasıl uygulanabilir, bir politika kararı alınabilir mi ve ne zaman alınır gibi konulara araştılabilir.” ifadelerini kullandı.

“Dijital Euro Tamamlayıcı Olur”

Neuhaus, piyasaya sürülecek olan bir dijital euro’nun nakit veya toptan merkez bankası mevduatlarının yerini almayacağını, sadece bu varlıkları tamamlayacağını vurguladı. Ayrıca merkez bankası dijital parasının yurtdışında CBDC kullanımı söz konusu olduğunda, özellikle sermaye akışı yönetimi ve göreceli ücret sorusuyla ilgili olarak büyük zorluklar oluşturduğunu belirtti.

Neuhaus konuyla ilgili olarak, “İşin zorlaştığı yer burası ve onu nasıl sınırlayacağımızı düşünmek zorunda kaldık.” ifadelerini kullandı ve bunu çeşitli zorlamalarla ya da teşvik programlarıyla yapabileceklerini dile getirdi.

ECB Kamuoyuna Danıştı

Avrupa’daki CBDC‘lerle ilgili olarak Neuhaus, ECB’nin potansiyel bir dijital euro hakkında kamuoyuna danışmasına dikkat çekti. Ekim 2020’nin ortalarında yayınlanan görüşmeler, Avrupa’nın dijital bir euro’ya ihtiyacı olup olmadığını değerlendirmek için kamu ve özel sektör paydaşlarından geri bildirim almayı amaçlıyor.

Bunlara ek olarak Kasım 2020’de, Avrupa Merkez Bankası başkanı Christine Lagarde, bankayı Ocak 2021’de dijital bir euro piyasaya sürme kararı almaya çağırmıştı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ETH Fiyatı: Ethereum 2020 Bitmeden Bu Hedefe Ulaşabilir!

Sonraki Haber

XRP’de Düşüş ve Yükseliş Beklentileri: Hangisi Baskın Çıkacak?

İlgili Haberler