İşlem Ücretleri %75 Düştü: Coinbase Bunu Nasıl Başardı?

İlayda Peker

Kripto para ekosistemindeki en büyük sorunlardan birinin, borsalarda işlem yaparken ödenen işlem ücretleri olduğu ifade ediliyor. Bazı platformların para çekme işlemlerinde 10 doların üzerinde ücret aldığı iddia ediliyor. Ancak birkaç platform da işlem ücretleri konusundaki bu sorunları çözmek için çeşitli çözümler sunuyor. Coinbase de bahsi geçen platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Coinbase’de İşlem Ücretleri

Kripto para borsası Coinbase bu yılın başlarında yaptığı açıklamalar ile “transaction batching” olarak nitelendirilen bir çözümü kullanıcıları ile buluşturdu ve bu çözümle birlikte işlem ücretlerinin büyük oranda düşeceği ifade edildi.

Yapılan son açıklamalarda ise şirket, sundukları çözüm sayesinde yılbaşından bu yana işlem ücretlerinde %75.2 tasarruf edildiğini duyurdu. Dolayısıyla kullanıcıların Coinbase’i kullanmak için ödedikleri rakam da %75’in üzerinde düşmüş oldu.

Coinbase Bunu Nasıl Başardı?

“Transaction batching” ya da Türkçe’ye “işlem gruplaması” şeklinde çevirebileceğimiz sistem aslında temelde, kripto hizmet sağlayıcılarının müşterilerden gelen Bitcoin için birden fazla para çekme talebini tek bir işlem halinde “paketleyen” işlem olarak tanımlanabilir. Yani işlemler tek tek değil toplu olarak gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla tek bir işlem için tek bir kişinin ödeyeceği tutar toplu halde gerçekleşen tüm işlemlere bölünmüş oluyor.

Tüm bunların yanında Coinbase’in açıklamalarına göre bu sayede günlük işlem sayısında da %95 oranında bir düşüş oldu. Yani hem borsanın iş yükü azaldı hem de kullanıcılar daha az işlem ücreti ödemeye başladı.

Öte yandan Coinbase’de gerçekleşen işlemlerin, Bitcoin ağının büyük çoğunluğunu oluşturduğu göz önüne alındığında “transaction batching” sisteminin uygulanmasının Bitcoin ağındaki yoğunluk için de olumlu olduğu ifade edilebilir.

Bunların yanında Coinbase Ocak sonunda arka arkaya attığı iki adımla da adından söz ettirmişti. Öncelikle Coinbase, kıdemli eski Google çalışanı Surojit Chatterjee‘yi kripto para borsasının baş ürün sorumlusu (CPO) olarak göreve getirdi. Hemen ardından ise borsanın İrlanda merkezli yeni bir kurumsal custody birimi kurduğu açıklandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yüzde 9.000 Kazandıran Altcoin’de Düşüş Başladı Mı?

Sonraki Haber

MicroStrategy Neden Bitcoin’i Rezerv Para Olarak Kabul Etti?

İlgili Haberler