İranlı Milletvekili: “Bitcoin Ciddiye Alınmalı”

İranlı Milletvekili: “Bitcoin Ciddiye Alınmalı”

İran Endüstriler ve Madenler Komitesi üyesi İranlı milletvekili Mohammad Hossein Farhangi bir parlamento toplantısında, kripto para birimlerini araştırmanın merkez bankasının sorumluluğunda olduğunu ve yeni varlık sınıfının ciddi bir şekilde incelenmesi gerektiğini ifade etti. Milletvekili bu konuda merkez bankasına çağrıda bulundu.

İran ve Kripto Paralar

İranlı milletvekilleri, yerel medya kuruluşlarından gelen yeni raporlar ve parlamentonun diğer temsilcileri Bitcoin’in potansiyelinin araştırılmasını istediği için hükümet de kripto para birimi düzenlemesini daha fazla inceliyor gibi görünüyor.

Tebriz temsilcisi Mohammad Hossein Farhangi, Salı günü İran parlamentosu önünde konuştu ve İran Merkez Bankası Başkanı Abdolnaser Hemmati’ye “Bitcoin konusunu ciddiye almasını” tavsiye etti. Farhangi’ye göre Bitcoin, “ülke için iyi bir fırsat olabilir” ayrıca “finans ve kredi kuruluşları için de önemli” bir konu.

Öte yandan Farhangi ayrıca, dijital para birimlerinin üyesi olduğu Endüstriler ve Maden Komitesi’nin değil, merkez bankasının koruması altında olduğunu söyledi.

Bunun yanında İran ilk kez kripto para birimi endüstrisi ile ilgilendiğini açıklamıyor. Başkan Hassan Rouhani, ülkenin milletvekillerine kripto para madenciliği endüstrisi için Ağustos 2019’da yasallaştırdıkları ulusal bir strateji oluşturmalarını söylemişti.

Öte yandan kripto paraların daha yakından incelenmesi çağrıları, diğer ülkelerdeki milletvekillerinin attığı adımlara da paralel olarak ilerliyor. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve çeşitli Avrupa ülkelerinde seçilmiş temsilciler, özellikle stablecoin’lerin ve Facebook’un Libra projesini başlatmasıyla birlikte Blockchain teknolojisini ve kripto para birimlerini incelemeye hız verdi.

Bunun yanında özellikle Libra projesi merkez bankası dijital para birimlerinin oluşturulması ve bu fikre sıcak bakan ülke sayısının artması yönünde bir baskı oluşturdu.

Kaynak: Beincrypto

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.