İran’dan Yeni Gelişmeler: CBDC ve Blockchain Kullanımı

İlayda Peker

İran Merkez Bankası, yakın zamanda bir yetkilinin açıkladığı gibi dijital para projesinin pilot aşamasını başlatmayı planlıyor. İslam Cumhuriyeti, egemen bir kripto paraya sahip olmaktan yararlanmak isteyen büyüyen bir uluslar kulübüne katılmayı umuyor ve diğer alanlarda da blok zinciri teknolojisini uygulamaya çalışıyor.

İran Dijital Para Denemelerine Başlayacak

İran İşçi Haber Ajansı (ILNA) tarafından aktarılan bilgilere göre, mali düzenleyicinin üst düzey bir temsilcisi, İran’ın para otoritesinin yakın gelecekte merkez bankası dijital para birimini (CBDC) denemeyi planladığını söyledi. Haber, projenin ilk duyurusunun üzerinden dört yıl geçmesinden sonra geliyor.

İran Merkez Bankası BT başkan yardımcısı Mehran Moharamian’ın yaptığı açıklamaya göre, CBI dijital para birimlerini belirli tutarsızlıkları çözmek ve kaynakları merkezileştirmek için bir çözüm olarak görüyor. Ayrıca diğer ülkelerin zaten CBDC‘lerden yararlanmaya başladığı da ifade ediliyor.

Öte yandan Moharamian, pilot aşamanın başlangıcıyla ilgili ayrıntılı bilgi vermedi. Tahran’daki yetkililer, 2018’de ülkenin Bilişim Hizmetleri Kurumu’na bir “ulusal kripto para birimi” geliştirme görevi verdi. CBI kolu, ülkenin bankacılık otomasyonu ve ödeme hizmetleri ağını işletiyor.

Daha sonra şirket, İran dijital para biriminin Hyperledger Fabric platformu, bir blockchain çerçeve uygulaması ve Hyperledger’ın Linux Vakfı tarafından barındırılan projelerinden biri kullanılarak tasarlandığını açıkladı.

Blockchain’in İran Borsasını Canlandırması Bekleniyor

İran kripto alanı, madencilik dışında büyük ölçüde düzenlemesiz kalsa da, bu haftaki başka bir rapor, yetkililerin Bitcoin gibi kripto para birimlerini destekleyen teknolojiyi kullanmak için çeşitli yollar aradıklarını belirtti.

İran Menkul Kıymetler ve Borsa Kurumu başkanı Majid Eshqi, kısa süre önce yaptığı açıklamada, İran’ın sermaye piyasasının, hisse piyasasının bazı önemli ihtiyaçlarını karşılamaya ve yeniden canlanması için yeni fırsatlar yaratmaya yardımcı olabileceği için blok zinciri teknolojisini kullanmayı gerçekten düşünmesi gerektiğini söyledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Telegram CEO’su Durov, Rusya Merkez Bankası’nın Kripto Önerisini Eleştirdi

Sonraki Haber

Bitcoin’de RSI Göstergesi, Mart 2020 Hareketini Taklit Etti: Geri Dönüş Sinyali Mi?

İlgili Haberler