İran’dan Bitcoin Madenciliği İle İlgili Önemli Karar!

İlayda Peker

İranlı yetkililer, kış aylarında enerji şebekeleri üzerindeki baskıyı gerekçe göstererek son iki yıl içinde çok sayıda kripto madenciliği ekipmanına el koydu. Şimdi ise bir mahkeme, enerji tasarrufu önlemi olarak daha önce el konulan kripto madenciliği ekipmanlarının serbest bırakılmasına karar verdi

Ekipmanlar Geri Veriliyor

İran’ın Devlete Ait Mülklerin Toplanması ve Satılması Örgütü (OCSSOP) 2021’den bu yana, enerji sıkıntısı endişeleri nedeniyle hem yetkili hem de yetkisiz madencilik ekipmanlarına el koydu. Ancak yetkililer kış ortasında fikir değiştirerek el koydukları ekipmanların serbest bırakılmasını emretti. İran Ekonomik İşler ve Maliye Bakanlığı Başkanı Abdolmajid Eshtehadi tarafından şu açıklamalar yapıldı:

Şu anda yaklaşık 150.000 kripto madencilik ekipmanı OCSSOP tarafından tutuluyor ve bunların büyük bir kısmı yargı kararlarının ardından serbest bırakılacak. Makineler çoktan iade edildi.

Ancak Eshtehadi, yakın zamanda serbest bırakılan madencilik ekipmanlarının ülkenin enerji şebekelerine stres ekleyebileceğine inanıyordu. İran Üretim ve İletim Şirketi’nin (TAVANIR) ülkenin şebeke sistemi üzerinde aşırı stresi önlemek için donanımın kullanımına ilişkin planlar önermesini önerdi.

Haziran 2022’de İran, ülkenin elektrik tüketiminin en yüksek tüketim sırasında 62.500 megawatt (MW) ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmesi nedeniyle yasal madencilik firmalarının güç kaynağını kesmek zorunda kaldı. O dönemde İran, küresel Bitcoin madenciliğinin %0,12’sini gerçekleştiriyordu. hash oranı, yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, şu anda %0,2’ye yükselmiştir.

İran ve Madencilik

İran’ın enerji konusundaki endişeleri, kripto madenciliğinde sübvansiyonlu enerjinin yasadışı kullanımı için para cezası getiren son yasalar göz önüne alındığında daha da belirginleşiyor.

Diğer taraftan Denver merkezli Crusoe Energy, gaz zengini bir Orta Doğu ülkesi olan Umman’ın petrol çıkarma işlemiyle bağlantılı doğal gaz yakma işlemini azaltmasına yardımcı olmayı amaçlıyor.

Crusoe Energy, Umman’ın Maskat kentinde bir pilot proje başlatarak yakılan gazın enerjisini madencilik bilgisayarlarına güç sağlamak üzere yeniden kullanmayı planladığını duyurdu. Bu girişim Umman’ın 2030 yılına kadar sıfır gaz yakma hedefine yardımcı olacaktır.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Savunucusu 2023 Yılı Altın ve Gümüş Tahminlerini Paylaştı!

Sonraki Haber

Bitcoin 14 Yaşına Önemli Seviyeler Altında Girdi!

İlgili Haberler