Apple’dan Yeni NFT Yönergesi: Hangi Özellik Kullanılamayacak?

İlayda Peker

Apple, App Store’da NFT’lerin kullanımına ilişkin yönergelerini güncelledi. Varlıklar görüntülenebilir ve kullanılabilir, ancak içerik kilitlerini açmak için kullanılamaz ve tüm satın almaların uygulama içinde gerçekleşmesi gerekir.

Apple’dan Yeni NFT Uygulaması

Apple, uygulama mağazasında yeni güncellenen yönergeler ile NFT’ler konusundaki tutumunu netleştirdiği için önceki tutumuna bağlı kalıyor gibi görünüyor. Teknoloji devi, NFT’lerin uygulama mağazasında bulunabileceğini, ancak ek özelliklerin veya içeriğin kilidini açmak için kullanılamayacağını söyledi. Şirket, NFT’lerin görüntülenmesine ve genel olarak kullanılmasına izin veriyor. Ancak izin vermediği NFT‘leri daha fazla özellik elde etmek için kullanma yeteneği, teknolojinin önemli bir parçası olarak nitelendiriliyor.

Apple, kripto cüzdanları ve varlıkları da dahil olmak üzere kripto pazarıyla ilgili birçok konuda değişiklik yapıyor. İçeriğin veya işlevselliğin bunların arkasına kilitlenemediğini söylüyor.

NFT’lerle ilgili olarak yönergede, “Uygulamalar, NFT‘ler ile ilgili hizmetleri satmak için uygulama içi satın alımları kullanabilir ve, NFT sahipliğinin uygulama içindeki özelliklerin veya işlevlerin kilidini açmaması koşuluyla, kullanıcıların kendi NFT’lerini görüntülemelerine izin verebilir. Uygulamalar, müşterilerin uygulama içi satın alma dışındaki satın alma mekanizmalarına yönlendiren düğmeler, harici bağlantılar veya diğer harekete geçirici mesajlar içermemesi koşuluyla, kullanıcıların başkalarının sahip olduğu NFT koleksiyonlarına göz atmalarına izin verebilir.” ifadeleri kullanılıyor.

Apple ve NFT Detayı

Geliştiricilerin ayrıca kullanıcılara yalnızca uygulama içi satın almalar için ödeme seçeneği sunmalarına izin veriliyor. Bu nedenle başka bir platforma geçemezler. Apple kripto ödeme seçeneklerini desteklemediği için bu şekilde ödeme yapılmasına da izin verilmiyor.

Uzman isimlere göre bu yönergelerin tanıtılması, NFT pazarını zor durumda bırakabilir. Bu, özellikle birçok kişi play to earn alanına girmeye devam ettiği için geçerli gibi görülüyor.

Apple’ın NFT’ler ve içerik kilitlemeyle ilgili kuralları, NFT pazarının genişlemesi ve potansiyel olarak Web3’ün büyümesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bir yandan, bazıları herkesin içeriğe erişmesine izin verdiği için şirketi kutluyor Öte yandan bu durum, NFT’lerin temel özelliklerinden birini engellediği için eleştiriliyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analist: “Bitcoin (BTC) İçin Bunun Zamanı Geldi!”

Sonraki Haber

Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum: Yükseliş Devam Edecek Mi?

İlgili Haberler