Instagram’dan NFT Entegrasyonu Açıklaması!

Fatih Uçar

Sosyal medya devi metaverse hedefleri sebebiyle Meta olarak yeniden markalaşmıştı. Şimdi de Instagram ve Facebook için NFT’leri aktifleştirecek. Bugün yapılan açıklamaya göre yakın zamanda NFT koleksiyonları Instagram üzerinde kullanılabilir olacak. NFT’lerin bu platformlara genişlemesi Ethereum, Solana ve Polygon gibi ağların popülerliğini daha da artıracak.

İçerik Rehberi

Instagram NFT

Mark Zuckerberg’e göre Meta, “yakında Facebook‘a benzer bir işlevsellik getirmeyi” ve Instagram için de “artırılmış gerçeklik NFT‘leri” üzerinde çalışmayı planlıyor. Facebook’un ana şirketi Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, şirketin bu hafta fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’da dijital koleksiyonları test etmeye başladığını ve bu da NFT’lerin platforma entegre edileceği anlamı taşıdığını söyledi.

Impact Theory’den Tom Bilyeu ile pazartesi günü Facebook’ta yayınlanan bir röportajda Zuckerberg, Instagram’da dijital koleksiyonları test etme hareketinin, içerik oluşturucuların ve koleksiyoncuların Meta’nın kontrolü altındaki diğer uygulamalarda NFT’leri görüntülemesine izin vermenin ilk adımı olduğunu söyledi.

NFT Coşkusu

Son duyuru Instagram kullanıcılarının NFT‘leri profil profilleri olarak görüntülemelerine izin verecek, Twitter ilk olarak Eylül 2021’de kullanıcılarına bu özelliği açmıştı. Reddit, Twitter‘ın NFT’nin kullanıma sunulmasından kısa bir süre sonra testlere başladığını söyledi. Sosyal medya platformlarında NFT’lerin hızla yaygınlaştırılması NFT alanında yeni bir hype’ın başlamasına sebep olabilir.

Datareportal, Instagram‘ın Ocak 2022 itibariyle dünya genelinde yaklaşık 1,5 milyar kullanıcıya sahip olduğunu, açıkladı. Facebook ise yaklaşık 2,9 milyar kullanıcıya ev sahipliği yapıyor. Dünya genelinde 100 milyon aşkın kripto para yatırımcısı olduğu düşünülüyor. Bunların az bir kısmı NFT’ler ile ilgileniyor. Öte yandan milyarlarca kullanıcıya sahip bu platformların kripto paraları ve NFT’leri gündemine alması orta vadede çok daha fazla yatırımcının bu pazara girmesine sebep olabilir.

Ekim 2021’de Facebook’tan Meta’ya yeniden markalaşmasından bu yana, sosyal medya şirketi kripto para birimi ve metaverse kullanıcılarını hedefleyen birçok girişimi duyurdu. Meta, dijital para birimi projesi Diem’i (eski adıyla Libra) Şubat ayında kapatmış olsa da, şirket Pazartesi günü San Francisco Yarımadası’nda fiziksel metaverse mağazasını açtı.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Luna Foundation Guard’dan Önemli Hamle!

Sonraki Haber

Piyasa Kan Ağlıyor: Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum!

İlgili Haberler