İngiltere’den Kripto Para Adımı: Merkez Bankası Dijital Para Birimi Görev Gücü Oluşturuldu

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre İngiltere Merkez Bankası ve Majestelerinin Hazinesi, 19 Nisan tarihli bir basın bülteninde bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) görev gücü oluşturulduğunu duyurdu.

İngiltere Dijital Para Birimi

Yapılan açıklamalara göre İngiltere’nin dijital para birimi, işletmelerin yanı sıra haneler için kullanılacak ve nakit ve mevduat gibi mevcut ödeme yöntemlerini değiştirmek yerine bunları tamamlayacak.

Öte yandan Merkez bankası bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatıp başlatmayacağına henüz karar vermiş değil. Görev gücünün amacı, kullanım örneklerini keşfetmek ve tasarımını belirlemek olarak nitelendiriliyor. Ayrıca bahsi geçen kuruluş, İngiltere’nin kripto para konusunda ön saflarda kalmasını sağlamak için yabancı dijital para projelerini yakından takip edecek

Yapılan açıklamalarda konuyla ilgili olarak, “Görev Gücü, CBDC’yi keşfederken Birleşik Krallık yetkilileri arasında yasal hedeflerine uygun olarak stratejik bir yaklaşım benimsemeyi ve aralarındaki yakın koordinasyonu teşvik etmeyi amaçlamaktadır.” sözleri kullanılıyor.

Kripto Para Adımları

Ülkelerin attığı merkez bankası dijital para birimi adımlarında Çin’in şu an için lider konumda olduğu ifade edilebilir. Yapılan son açıklamalarda Çin’in dijital yuan’ı 2022 Peki Olimpiyatlarında kullanma niyeti olduğu ifade edildi. Böylece Çin, dijital yuan’ı ilk kez uluslararası ödemelerde denemiş olacak.

Ülkemizde bazında bakıldığında ise geçtiğimiz hafta çıkan bir yönetmelik ile Bitcoin ve kripto para birimlerinin 30 Nisan itibari ile ödemelerde kullanılması yasaklandı. Ayrıca elektronik para kuruluşlarının da kripto para birimleri ile ilgili fon transferi yapması yasaklandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dijital Yuan 2022 Peki Kış Olimpiyatlarında Kullanılabilir Mi?

Sonraki Haber

Popüler Analist: Bitcoin (BTC) Boğa Koşusu Henüz Bitmedi!

İlgili Haberler