Dijital Yuan 2022 Peki Kış Olimpiyatlarında Kullanılabilir Mi?

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre üst düzey bir merkez bankası yetkilisi, Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin’in 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında yabancı sporcuların ve ziyaretçilerin dijital para birimini kullanmalarını mümkün kılmaya çalıştığını söyledi.

Dijital Yuan’ın En Büyük Testi Olabilir

Eğer böyle bir kullanım durumu gerçekleşirse bu uluslararası kullanıcılarla Çin’in dijital para birimi için ilk test olabilir.

Çin Halk Bankası (PBOC) başkan yardımcısı Li Bo, dijital yuan veya e-CNY’nin (elektronik Çin yuanı) amacının ABD dolarının uluslararası sahnedeki hakimiyetinin yerini almak olmadığını söyledi.

PBOC, dijital yuan‘ı 2014 yılında araştırmaya başladı ve kısa süre önce, Shenzhen ve Pekin gibi şehir sakinlerinin para birimini bireysel kullanıcılar ilse test etmesine izin veren Çin çevresinde bir dizi pilot proje başlattı. E-CNY, dolaşımdaki nakit ve kripto paraları değiştirmeyi ve Çin’de nakitsiz ödemeleri artırmayı amaçlıyor. Bu noktada dijital yuan’ın bir kripto para birimi olmadığını ve Bitcoin gibi tasarlanmadığını hatırlatmak gerekiyor.

Dijital Yuan ve Olimpiyatlar

Li CNBC tarafından Hainan adasındaki Boao Forum Asya’da düzenlenen bir panelde, “Yaklaşan Pekin Kış Olimpiyatları için, e-CNY’yi yalnızca yerli kullanıcılar için değil, aynı zamanda uluslararası sporcular ve benzeri ziyaretçiler için de kullanılabilir hale getirmeye çalışıyoruz” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak Li, Çin merkez bankasının dijital yuan’ı test etmek için daha fazla senaryo ve daha fazla şehir üzerinde de çalıştıklarını ekledi.

Önemli isim dijital yuanın ülke çapında piyasaya sürülmesi için henüz bir zaman çizelgesi olmadığını ancak PBOC’nin pilot projelerinin kapsamını artırması ve dijital para birimini destekleyen teknoloji altyapısını güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan Li, PBOC’nin dijital para biriminin yerel kullanımına odaklandığını da yineledi. Li, “Renminbi’nin uluslararasılaşmasının doğal bir süreç olduğunu ve amacımızın ABD dolarının veya başka herhangi bir uluslararası para biriminin yerini almak olmadığını defalarca söyledik” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Haftaya İyi Başlangıç: Ethereum (ETH) ve Ripple’da (XRP) Yön Yukarı Çevrildi

Sonraki Haber

İngiltere’den Kripto Para Adımı: Merkez Bankası Dijital Para Birimi Görev Gücü Oluşturuldu

İlgili Haberler