İngiltere’de Artık Kripto İşletmeleri Finansal Suç Raporu Sunmak Zorunda!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre İngiliz mali düzenleyici Financial Conduct Authority (FCA) yeni bir politika bildirisi yayınladı: Bundan böyle, kripto para şirketleri “REP-CRIM” olarak adlandırılan işletmeler kategorisine dahil edilecek.

Bankalar ve Kripto Varlık İşletmeleri: “REP-CRIM”

Düzenleyicinin politikası, FCA’nın potansiyel kara para aklama risklerini değerlendirmesine yardımcı olmak için dijital varlıklarla çalışan işletmeleri finansal suç raporları sunmaya zorladığı için değişmiş gibi görünüyor.

Yapılan açıklamalara göre FCA, kripto para şirketlerinin yanı sıra bu listeye ek firmalar da dahil etti. Genel olarak şimdi yeni kurallar, bankalar, inşaat toplulukları, MiFID ile ilgili faaliyetler üstlenen işletmeler ve kripto para birimleri ile ilgilenen işletmeler için geçerli olacak.

Dolayısıyla bu firmalar bu noktadan itibaren artık “REP-CRIM” olarak anılacak.

Bu politika beyanı, ek firmaların ve kripto varlık işletmelerinin, ticari faaliyetlerine ve potansiyel kara para aklama risklerine bağlı olarak getiri kapsamına alınması gerektiğini öneriyor.

Bu güncelleme, geçen yıl Ağustos ayında yapılan FCA danışmanlığından sonra yapıldı. Yapılan açıklamaya göre mali suç raporlarını göndermek zorunda kalan şirketlerin sayısı 2 bin 500’den yaklaşık 7.000’e çıktı.

REP-CRIM Nedir?

REP-CRIM’in bir finansal suç olduğu ifade edilebilir. Bu raporların Mali Davranış Otoritesine, daha iyi denetlemek amacıyla düzenlenmiş faaliyetlerine dayanarak bu şirketler için potansiyel kara para aklama göstergeleri hakkında bilgi veriyor.

Yapılan açıklamalara göre düzenleyici, şimdi bu listeyi daha fazla sayıda şirkete genişletmeyi düşünüyor.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyatı Sert Düşüşün Ardından Toparlanıyor

Sonraki Haber

XRP CTO’sundan Önemli Ripple ve Bitcoin (BTC) Karşılaştırması

İlgili Haberler