İngiltere Merkez Bankası CBDC Cüzdanı Hakkındaki Sorular Yanıtladı

İlayda Peker

İngiltere Merkez Bankası (BOE) için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) cüzdanı kavram kanıtı (PoC) geliştirmek üzere 244.000 dolarlık sözleşmeyi kazanmak için başvuran şirketler proje hakkında sorular yöneltti. Bunun üzerine merkez bankası 70’in üzerinde soruya verdiği yanıtları yayınladı.

CBDC Soruları

9 Aralık’ta BOE başvuruları açarak tedarikçilerden başvuru yapmalarını istedi. Yaklaşık 20 şirket başvurularını yaptı ve sorularını 25 Aralık’tan önce teslim etti. Bunu takiben BOE, rakip tedarikçiler tarafından sorulan soruları yayınladı ve projeye ilişkin içgörü sunmayı amaçlayan cevaplarını verdi.

BOE’ye göre, bir çekirdek defter, bir mobil cüzdan uygulaması ve bir yatırımcı web sitesi için bir backend sunucusu oluşturmak istiyor. Banka, henüz örnek bir cüzdan geliştirmeyi taahhüt etmediğini ve PoC’yi yalnızca bilgisini genişletmek için kullanacağını açıkladı. BOE şunları yazdı:

Bu PoC’yi CBDC ürünlerinin birbirleriyle nasıl etkileşime girebileceğine dair bilgi ve anlayışımızı derinleştirmek için kullanıyoruz.

Başlangıçta 28 başvuru yapıldı, ancak sekiz tedarikçi soru aşamasından sonra devam etmedi. Başvuruları tamamlayanlar 9 küçük ve orta ölçekli işletme ile 11 büyük şirketten oluşuyor. BOE’ye göre sözleşme 31 Ocak’ta seçilen başvuru sahibine verilecek,

İngiltere ve CBDC

23 Kasım’da BOE yetkilileri Andrew Bailey ve Sir Jon Cunliffe canlı yayınlanan bir etkinlikte milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Dijital para birimleri konusunda, yetkililer CBDC’leri paranın geleceği için bir devrim olarak görüyor gibiydi. Sir Cunliffe, paranın işlevselliğinde “teknoloji tarafından yönlendirilen” bir devrim görmeyi beklediğini söyledi.

Bu arada, bir endüstri yöneticisi kısa süre önce yaptığı açıklamalarda kriptonun CBDC‘ler için nasıl iyi olabileceğini ve bunun tersini açıkladı. Kripto platformu INX’in CEO yardımcısı Itai Avneri, CBDC’lerin ve düzenlenmiş kriptonun birbirini tamamlama potansiyeline sahip olduğunu söyledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Paraların En önemli Mücadelesi Mi Veriliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin ve Ethereum’da Son Durum: Dogecoin Dikkat Çekiyor

İlgili Haberler