Rusya’nın CBDC’i Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

İlayda Peker

Rusya Merkez Bankası yayınladığı bir raporda dijital rublenin yalnızca belirli satın alımlar için kullanılabilecek şekilde tasarlanabileceğini duyurdu. Merkez bankası, dijital rublenin finansal hizmetlerin kullanılabilirliğini artırmasını ve sınır ötesi ödemeleri optimize etmesini bekliyor.

Rusya Dijital Para Birimi

Rusya, dijital ruble konusundaki planlarını sürdürüyor. Rusya Merkez Bankası son para politikası güncellemesinde, merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) bir “hedefleme” teknolojisinin uygulanmasına izin vereceğini, yani bazı dijital rublelerin yalnızca belirli mal veya hizmetler için ödeme yapmak üzere tasarlanabileceğini belirtti.

Merkez bankasına göre, hedefleme teknolojisi kamu harcamalarının verimliliğini artıracak. Kamu alımları ve devlet sözleşmeleri, teknolojiden yararlanabilecek alanlar olarak özellikle belirtiliyor.

Rapor, CBDC uygulaması için bir zaman çizelgesi de sağladı. 2023’te dijital ruble platformunda gerçek para işlemleri ve akıllı sözleşme ödemeleri ile ilgili deneyler olacak. Önümüzdeki yıl kredi kurumlarının birbirine bağlanması bekleniyor; devlet ayrıca dijital ruble olarak ödeme yapabilecek ve alabilecek. 2025 yılı için bankacılık sektörü dışındaki finans kurumlarının entegrasyonunu sağlayacak bir çevrimdışı mod planlanıyor.

Rusya Merkez Bankası, dijital rublenin finansal hizmetlerin kullanılabilirliğini artıracağını, ödeme maliyetlerini optimize edeceğini ve hem ülke içinde hem de diğer ülkelerle yeni bir ödeme altyapısının geliştirilmesine yardımcı olacağını belirtti.

Rusya Neden CBDC’ye Yöneldi?

Rapor, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kripto para birimi ödemelerini yasaklama kararının hemen ardından geldi. Ancak Rusya Merkez Bankası, ülkenin SWIFT bankacılık sisteminden men edilmesinin ardından sınır ötesi ödemelerde kripto para kullanımına itiraz etmeyeceğini belirtti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ETH Yeniden 2.000 Dolar Üzerinde! Merge Etkisi!

Sonraki Haber

Milyar Dolarlık Yeni Kripto Para Saldırısı! Altcoinin Fiyatı Düşüyor!

İlgili Haberler