IMF Genel Müdürü’nden Kripto Para ve Dijitalleşme Açıklaması

Bitcoin Haber

Kripto para piyasasının gelişimine dair gündem başlıkları artıyor. Bu konuda öne çıkan başlıklardan biri de Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Kristalina Georgieva’nın yaptığı konuşma oldu. Georgieva, Fas’ın Marakeş şehrinde düzenlenen bir seminerde dijitalleşmenin sektör dinamiklerini geniş bir tabana yaymak için en önemli yol olduğunu belirtti.

Georgieva, konuşmasında özellikle Togo’daki COVID-19 salgını sırasında hükümet tarafından uygulanan dijital nakit transferlerine dikkat çekti. Finansal kapsayıcılık için kapsamlı ulusal stratejilere ihtiyaç olduğunu belirterek, dijitalleşme ile finansal istikrar risklerinin de gündeme gelebileceğini ifade etti.

IMF’nin kripto para analizleri de dikkat çekiyor. IMF yetkilileri, kripto düzenlemelerine ilişkin analizlerle gündemde. Yayınlanan bir raporda, ülkelerin kripto para sektöründeki potansiyel riskleri tespit etmeleri için bir kripto-risk değerlendirme matrisi önerildi.

IMF’nin Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) ile birlikte hazırladığı bir belge, G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları tarafından oybirliği ile kabul edildi. Bu belgede, kripto para piyasasının kapsamlı bir şekilde denetlenmesi gerektiği belirtildi.

Belgedeki üst düzey tavsiyeler arasında sınır ötesi işbirliği ve düzenleyiciler arasında bilgi paylaşımı, kripto para piyasasında yer alan şirketler için kapsamlı bir yönetişim ve risk yönetimi çerçevesi talebi ve yetkililere sağlanan ilgili verilere erişim garantisi yer alıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Ripple’da Son Durum: Fiyatlar Nasıl Değişiyor?

Sonraki Haber

Michael Novogratz’dan Bitcoin ETF Açıklaması: 2023 Sonuna Kadar Onay Bekliyor

İlgili Haberler