Bu Değişiklik Kriptolar İçin Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Office of the Comptroller of the Currency (OCC) Başkanı Brian P. Brooks, 14 Ocak 2021’de istifa edeceğini resmen açıkladı. Yapılan resmi açıklamada kuruluş, Baş İşletme Sorumlusu Blake Paulson’un, sekiz aydır görev yapan Brooks’un yerine Para Birimi Mali İşler Sorumlusu Vekili olacağını belirtti.

Brooks ve Kriptolar

Eski Coinbase hukuk departmanı başkanı olan ve artık OCC’nin eski başkanı Brooks, ileriye dönük yaklaşımıyla yeni bir soluk getirmişti. 12 Ocak’ta yaptığı açıklamalarda Brooks, DeFi’nin geleneksel bankacılıktaki önyargı ve sahtekarlığı ortadan kaldırabileceğini ve düzenlemelerin bir algoritma çağı için yeniden yapılandırılması gerektiğini öne sürmüştü.

Ayrıca Brooks’un liderliğinde OCC, son zamanlarda bankaların bağımsız blok zinciri node’ları ve stablecoin’ler kullanmasına izin vermek için hamleler yaptı.

OCC’nin yaptığı duyuruda Brooks’un başarılarının kabul edildiği görülüyor:

Brooks’un federal bankacılık sisteminin, kripto varlıkları ile ilgili belirli faaliyetler konusunda banka ve tasarruf yetkililerini açıklığa kavuşturarak tüketicilerin ve piyasaların değişen taleplerini karşılayacak şekilde gelişmesini sağlamaya yardımcı oldu.

Yeni İsim Kriptolar İçin İyi Olacak Mı?

Eski bir Coinbase yöneticisi olan Brooks, OCC’yi yetenekli ellere bıraktığını söyledi. Onun yerine geçen Paulson, kariyer bankası müfettişi olarak karşımıza çıkıyor ve Haziran 2020’den beri ajansın Operasyon Direktörü olarak görev yapıyor. Ajanstaki görevinden önce Paulson, yaklaşık 1.100 ulusal bankayı ve federal tasarruf birliğini denetlemekten sorumluydu, bu nedenle özünde kıdemli bir geleneksel bankacı olarak nitelendiriliyor.

Paulson’un kripto varlıklarına nasıl yaklaşacağı belli değil, ancak ABD Kongresi’nin Demokrat üyeleri daha önce Brooks’u dijital bankacılık hizmetlerine yönelik hamlelere çok fazla vurgu yaptığı ve Covid-19 yardımına yeterince odaklanmadığı için eleştirmişti.

OCC, ABD’deki tüm bankacılık işlerinin yaklaşık %70’ini aralarında yürüten hemen hemen 1.200 ulusal bankayı, federal tasarruf birliğini, federal şubeleri ve yabancı bankaların acentelerini denetliyor.


Total
9
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Yeniden Yükselişe Geçti: Altcoin’lerde de Yükseliş Başladı

Sonraki Haber

Ripple Davasında Önemli Bir İsim SEC’ten Ayrılıyor: XRP Nasıl Etkilenir?

İlgili Haberler