İki Ünlü Ekonomistten Stablecoin’lerle İlgili Risk Uyarısı!

İlayda Peker

Yale ekonomisti Gary Gorton ve ABD Federal Rezerv avukatı Jeffery Zhang, bankaları merkez bankası dijital para birimi (CBDC) konusunda düzenlemeyi ve bir CBDC piyasaya sürmeyi teklif ediyor. Önde gelen iki finans uzmanına göre, eğer kontrol edilmezse stablecoin dünyası 19. yüzyılın ABD’sindeki serbest bankacılık dönemini anımsatan bir dünya haline gelebilir.

Finansal Sistem İçin Risk

Yale ekonomisti Gary Gorton ve ABD Federal Rezerv avukatı Jeffery Zhang yaptıkları açıklamada, güvenli varlıklara birebir sabitlenmiş ve özel olarak üretilen dijital bir para biçimi ele alındığında finansal sistem için sistemik risk bulunduğunu söyledi.

Cumartesi günü yayınlanan “Taming Wildcat Stablecoins” başlıklı bir akademik makalede ikili, stablecoin’lerde gördükleri benzerlikleri geçmişte özel olarak çıkarılan “wildcat” banka paraları ile anlatıyor.

Gorton ve Zhang, stablecoin’leri ABD tarihinde özel bankaların artan tüketici talebini karşılamak için kendi banknotlarını çıkardığı ve dalgalanan fiyatların bir sonucu olarak işlem yapmayı zorlaştırdığı bir zamana benzetiyor.

Yapılan açıklamalara göre özel banknotlar da sigortasızdı. Banka kaçakçılığının finansal sisteme yönelik tehdidi çok gerçekti ve zaman zaman yıkıcıydı. İkili, özel olarak üretilen paraların etkili bir değişim aracı olmadığını, çünkü her zaman nominal değerleriyle kabul edilmediklerini ve banka kaçakçılığına tabi olduklarını savunuyor.

Stablecoin’ler Çok Mu Riskli?

Raporda, “Politika yapıcılar on yıl beklerse, stablecoin piyasaya sürenler 21. yüzyılın para piyasası fonları haline gelecek (batamayacak kadar büyük olacaklar) ve hükümet ne zaman bir finansal panik olsa bir kurtarma paketi ile adım atmak zorunda kalacak.” sözleri kullanılıyor.

Buna ek olarak iki önemli isim, hükümetin parasal egemenliğini korumasının, para politikasını oluşturmak için kritik öneme sahip olduğunu ifade ediyor ve “Politikacılar tarihten ders almalı ve aynı hataları tekrar yapmamalı.” sözlerini kullanıyor.

Bu noktada stablecoin’lerin piyasaya sürülmesinin bankalar tarafından yapılması ve bankaların bu konuda düzenlenmesi gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla böylece bankalar, CBDC olarak para piyasaya sürebilir ve risklerle mücadele edilebilir.Total
16
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum, Litecoin ve Ripple: ETH, LTC ve XRP’de Fiyat Beklentileri

Sonraki Haber

Popüler Analist Bitcoin Yatırımcılarının İçine Su Serpti: Ralli Başlayacak!

İlgili Haberler