İki Ekonomistten Önemli Uyarı: Dijital Euro Bir İhtiyaç!

İlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yaptığı son açıklamalarda, sınır ötesi ödemelere hükmeden “yapay para birimleri” sorununu savuşturmak için bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) veya dijital euro gerekebileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Dijital Euro Gerekli

Ekonomistler Massimo Ferrari ve Arnaud Mehl, ECB’nin “Euro’nun uluslararası rolü” adlı yıllık euro incelemesinde, adı açıklanmayan “yabancı teknoloji devleri” tarafından yönetilen yapay para birimlerinin yükselişiyle ilgili endişelerini dile getirdiler. Yapılan yorumlara göre burada ekonomistler muhtemelen Facebook’un Diem projesi gibi kripto para birimlerini hedef alıyor.

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda ise, “Bir endişe konusu, yerel ve sınır ötesi ödemelerin, gelecekte potansiyel olarak yapay para birimleri sunan yabancı teknoloji devleri de dahil olmak üzere, yerli olmayan sağlayıcıların hakim olduğu bir durum olabilir.” sözleri kullanılıyor.

Ekonomistler bunlara ek olarak “Bu sadece finansal sistemin istikrarını tehdit etmekle kalmaz, aynı zamanda bireyler ve işletmeler, güçlü piyasa gücüne sahip az sayıda baskın sağlayıcıya karşı savunmasız kalabilir” sözlerini kullandı.

ECB, Avrupa’da yapay para birimlerinin veya stablecoin’lerin yükselişi konusunda uzun süredir endişe duyuyor ve daha önce AB milletvekillerinden Facebook’un Diem kripto parası gibi özel stablecoin projeleriyle ilgili veto yetkileri istedi.

Öte yandan ECB, dijital euro başlatmak için dikkatli bir yaklaşım benimsedi, ECB başkanı Christine Lagarde Ocak ayında yaptığı açıklamalarda güvenli bir dijital euro’nun piyasaya sürülmesinin beş yıldan uzun sürebileceğini ifade etmişti.

CBDC’ler ve Küresel Para Birimleri

Ferrari ve Mehl’in “CBDC’ler ve küresel para birimleri” hakkındaki raporuna göre dijital euro piyasaya sürmek bir ihtiyaç haline gelebilir ve önemli bir konu halini alabilir. Ekonomistler, ödeme ürünleri ve hizmetleri için büyük teknoloji firmalarıyla rekabet etme gereğini vurguladılar ve dijital euroyu tamamlayıcı hizmetlerle bir araya getirmenin bunu yapmanın bir yolu olabileceğini kaydettiler.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin ETF’leri, Miami Konferansı ve Düzeltme: BTC’yi Bu Ay Ne Bekliyor?

Sonraki Haber

Bitcoin (BTC) Hakkındaki Değişken Tavrı Elon Musk’ın İtibarına Zarar Mı Verdi?

İlgili Haberler