Dijital Euro İle İlgili En Büyük Endişe Mahremiyet

İlayda Peker

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, Nisan ayında Avrupa Birliği Ekonomik ve Parasal İşler Komitesi’ne hitaben yaptığı konuşmada, gelecekte herhangi bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) piyasaya sürülmesi konusunda mahremiyetin önemini vurguladı.

Dijital Euro Görüşmeleri

ECB, 8.000’den fazla kişi ve işletmenin görüşlerini toplayarak, dijital bir euro olasılığı konusunda bir kamuoyu görüşmesi gerçekleştirdi. Yanıtlar, mahremiyetin bir merkez bankası dijital para biriminin çıkarılmasıyla ilgili bir numaralı endişe olduğunu gösterdi.

Ankete katılanların %43’ünün mahremiyeti temel gereksinim olarak gördüğünü vurgulayan Panetta, dijital euro’nun güvenlik standartlarını gevşetmeden bu gereksinimleri karşılayabileceğini açıkladı.

Panetta yaptığı açıklamalarda, “Daha önce de belirttiğim gibi gizlilik, dijital euro’nun en önemli özelliği olarak ortaya çıkıyor. Kullanıcıların kişisel verilerini korumak ve yüksek düzeyde gizlilik sağlamak bu nedenle işimizde bir öncelik olacaktır.” sözlerini kullandı.

Nitekim ECB, dijital euro kavramı ortaya çıkmadan önce bile gizliliği artırma tekniklerini araştırıyordu. Ön araştırma, dijital bir sistemin yasadışı faaliyetler için hala izlenebileceğini ancak yine de şeffaflık ve mahremiyete izin verebileceğini gösterdi.

Dijital Euro Nasıl Olacak?

Her ne kadar ECB,  potansiyel bir CBDC‘nin piyasaya sürülmesiyle ilgili oldukça pozitif bir bakış açısı sunuyor olsa da herkes nihai sonucun “muhteşem” olmayacağını ifade ediyor.

Apple’ın eski ürün müdürü ve şu anda Oasis Labs’ın baş işletme sorumlusu Anne Fauvre-Willis, AB’nin geçmişte tüketici gizliliği kavramına uygun olduğunu kanıtladığını söyledi. Ancak dijital euro merkezi bir sistemde yayınlanırsa bunun pek bir önemi olmayacak.

Fauvre-Willis, Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, “AB, tüketici gizliliği konusunda iyi bir geçmiş performansa sahip ancak yine de merkezi bir sistem. Bunu merkezi bir banka aracılığıyla etkinleştirmek yerine, neden merkezi olmayan bir protokolü yetkilendirmiyorsunuz?” sözlerini kullandı.

Örneğin; Ethereum blok zincirinde dijital bir euro çıkarılacak olsaydı, Ethereum (ETH) ile aynı düzeyde merkezsizliğe ve özerkliğe sahip olabilirdi.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Michael van de Poppe Cardano (ADA) İçin Yükseliş Sinyali Verdi

Sonraki Haber

Mastercard Araştırması: Her 10 Kişiden 4’ü Kripto Kullanmayı Düşünüyor

İlgili Haberler