İflas Eden FTX’te Son Durum: Operasyonlar Yeniden Başlayacak Mı?

Bitcoin Haber

Sullivan & Cromwell LL firmasının iflas avukatlarından Andy Dietderich, Çarşamba günü yapılan bir duruşmada, başarısız FTX kripto para borsasının yaklaşık 7,3 milyar ABD doları tutarında varlığı geri kazandığını ve işini yeniden başlatma seçeneğini değerlendirdiğini söyledi. FTX Token’ın (FTT) fiyatı duruşmadan sonra yaklaşık %110 arttı.

FTX Yeniden Mi Başlayacak?

Dietderich, Delaware’deki mahkeme duruşmasında, borsanın yeniden canlandırılmasına ilişkin tartışmanın erken aşamalarda olduğunu ve herhangi bir kararın 2024’ün ikinci çeyreğine kadar beklenmeyeceğini söyledi. Yeniden açılan bir borsa, alacaklıların ellerindeki hisselerin bir kısmını platformdaki gerçek hisselere dönüştürmelerine olanak sağlayabilir, dedi.

Duruşmanın ardından FTT‘nin fiyatı %109 artışla 1,31 ABD Dolarından 2,74 ABD Dolarına kadar yükseldi. Asya’da sabah işlemlerinde 2,45 ABD Doları seviyesindeydi.

Sam Bankman-Fried’in yerine 11 Kasım’da FTX’in icra kurulu başkanı olan John J. Ray III, Ocak ayında verdiği bir röportajda borsanın bir noktada yeniden açılabileceğini söylemişti.

Salı günü bir İsviçre mahkemesi FTX‘in Avrupa kolunun holding şirketi olan FTX Europe AG’ye iştirakini satması için onay verdi. FTX Europe AG aynı zamanda ABD’deki iflas davasının da borçluları arasında yer alıyor.

FTX ve kardeş hedge fonu Alameda Research 11 Kasım’da 11. Bölüm iflas koruması için başvuruda bulunmuş, bunu milyarlarca dolarlık müşteri fonunun zimmete geçirilmesi ve diğer yanlışlar iddiaları takip etmişti.

Bankman-Fried başlangıçta aralarında banka dolandırıcılığı ve kara para aklama komplosunun da bulunduğu sekiz suçlamayla itham edildi ve onlarca yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Ocak ayında dolandırıcılık suçlamalarını kabul etmemişti.

ABD federal savcıları Şubat ayında Bankman-Fried’e karşı dört suçlama daha ekledi ve onu ülkedeki kripto düzenleme tartışmalarını etkilemek için yasadışı siyasi katkılarda bulunmakla suçladı.

FTX’de Son Durum

28 Mart’ta ABD federal savcıları Bankman-Fried’e Çinli hükümet yetkililerine rüşvet vermek için komplo kurduğu iddiasıyla bir suç isnadı daha ekledi. Eski FTX CEO’su Mart ayı sonunda bu beş ek suçlamayı kabul etmedi.

New York Güney Bölgesi avukatları Aralık ayında yaptıkları açıklamada, Bankman-Fried’in kripto para imparatorluğunun eski üst düzey yöneticileri Caroline Ellison ve Gary Wang’ın, şirketlerinin çöküşüyle ilgili dolandırıcılık suçlamalarını kabul ettiklerini ve savcılarla işbirliği yaptıklarını söyledi.

FTX‘in eski mühendislik şefi Nishad Singh, Şubat ayı sonlarında dolandırıcılık ve diğer bazı suçlamaları kabul etti.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin Çıkışları Nisan Ayının İkinci Haftasında 368 Milyon Dolara Ulaştı

Sonraki Haber

FTX İflasından Beri Solana Ne Kadar Düştü?

İlgili Haberler