İçinde Bulunduğumuz Bitcoin (BTC) Fiyat Döngüsü Neden Diğerlerinden Farklı?

İlayda Peker

Yaklaşık olarak 658 milyar dolar piyasa değerine sahip olan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), yazının yayına hazırlandığı sırada 35.180 dolar bandında işlem görüyor. Bitcoin’in 10 Haziran’da 38.500 dolara kadar yükseldiği göz önüne alındığında önemli seviyelerin altında kaldığı görülüyor. Ancak yaşanan geri çekilmeler rağmen hala BTC’de zirvenin görülmediğini ifade eden analistler bulunuyor.

Bitcoin Piyasa Döngüleri

Popüler analist Benjamin Cowen, yakın zamanda bir ara zirve kaydettikten sonra, Bitcoin’in piyasa döngüsünün zirvesinin hala çok uzakta olduğunu iddia ediyor. Bununla birlikte aşağıdaki grafikte de görüleceği gibi daire içine alınmış döngüler görülüyor. Bitcoin’in hem ikinci hem üçüncü döngülerin önünde olduğu ancak bir noktada döngülere ayak uydurmada başarısızlıklar yaşandığı ifade ediliyor.

Önceki döngülere değinen Cowen ise konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “Son piyasa döngüsünü takip etmeye devam edebilmemiz için Bitcoin’in yıl sonuna kadar 300.000 dolara kadar artması gerekecek.” sözlerini kullandı.

Grafiklere göre Bitcoin son 6 ayda %100 artış kaydetti ve önümüzdeki 6 ayda da %100’lük bir artış yaşanması BTC’yi 70.000 doların üzerine çıkarabilir. Ancak 35.000 dolar bandından 300.000 dolara kadar yükselecek bir grafik şimdilik çok uzakta.

Bitcoin’in Önündeki Engeller

Bu noktada analist, Bitcoin’in önündeki engelleri vurguladı ve “Temel olarak, piyasa değeri ne kadar yüksek olursa, fiyatı hareket ettirmek o kadar zor olur. Bitcoin’in hacmi çok daha fazla artacak ve her döngüde eğriyi yukarı itmek daha da zorlaşacak.” sözlerini kullandı.

Bunlara ek olarak analiste göre Bitcoin fiyatının yukarı yönlü hareketinin devam etmesi için kurumların adım atması gerekiyor. Cowen’a göre kurumsal yatırımcılar Bitcoin yatırımı yapmaya devam edecek ve bu sebeple de içinde bulunduğumuz döngü diğerlerinden oldukça farklı olacak.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre içinde bulunduğumuz döngü 2013 yılındaki döngüye oldukça benziyor. Ama analistler bu sefer döngünün oldukça uzadığını ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Hollandalı Üst Düzey Bir Yetkiliden “Hollanda Bitcoin’i Yasaklamalı” Çağrısı

Sonraki Haber

Tayland Finansal Denetleyicisi, Dogecoin’in Dahil Olduğu Kripto Yasaklarını Açıkladı

İlgili Haberler