Bitcoin (BTC) Yükselirken Altcoin’ler Neden Düştü?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi 8 Haziran’da başlattığı yükseliş grafiği ile fiyatını 38.500 dolara kadar yükseltmeyi başardı. Daha sonra bir geri çekilme yaşayan Bitcoin (BTC) 37.000 dolarlık önemli seviyeyi korumaya çalışıyorum.

Bunun karşısında altcoin’lerde de fiyat artışları yaşansa da Ethereum gibi kripto para birimlerinin Bitcoin karşısında şu an için kan kaybettikleri görülüyor.

BTC 1 Haftanın En Yüksek Seviyesini Gördü

8 Haziran’da 31.000 dolara kadar geriledikten sonra Bitcoin yükseliş grafiği ile kayıpların bir kısmını telafi etti. Çarşamba günü 3.000 dolar birden artan kripto para birimi Perşembe günü de yükseliş grafiğini korudu ve 24 saat içinde %10’un üzerinde değer kazandı.

Bu yükselişin sonucunda BTC 38.500 doları gördü ve böylece son 1 hafta içinde görülen görülen en yüksek seviye kaydedilmiş oldu. Bu yükseliş hareketi öncelikle El Salvador’un resmi para birimini Bitcoin olarak kabul etmesi ve ardından Hindistan’ın Bitcoin konusundaki fikir değişikliklerinin ortasında yaşandı.

Altcoin’ler Kan Kaybetti

Bitcoin’in yükselişinin karşısında altcoin’lerin büyük çoğunluğu son 24 saat içinde geri çekilmeler yaşadı. Özellikle altcoin’lerin Bitcoin karşısında güç kaybettikleri görülüyor ve bu durumda Bitcoin piyasa hakimiyetinin artması ile bağlantılı olabilir.

Piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum son 24 saat içinde yaklaşık olarak %2,5 ve Cardano %2,2 değer kaybetti.

Analistlere göre Bitcoin fiyatı ve Bitcoin dominance yükseldiği için bu durum oldukça normal. Dolayısıyla altcoin yatırımcılarının panik yapmasının gerektirecek bir durum bulunmuyor. Analistler Bitcoin’in konsolide olmaya başlaması ile altcoin’lerin de yükselişe geçeceğini düşünüyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum (ETH) Teknik Analizi – 11 Haziran 2021

Sonraki Haber

Hollandalı Üst Düzey Bir Yetkiliden “Hollanda Bitcoin’i Yasaklamalı” Çağrısı

İlgili Haberler