İddia: HSBC, MicroStrategy Hisselerinin İşlemlerini Yasakladı, Sebep İse Bitcoin (BTC)!

İlayda Peker

Yönetimi altındaki varlıklar açısından dünyanın en büyük bankalarından biri olan Birleşik Krallık merkezli Hongkong ve Shanghai Banking Corporation’ın (HSBC), sosyal medyada dolaşan bir e-postaya göre, müşterilerin MicroStrategy’nin hisse senedi alım satımını Bitcoin ile olan bağlantıları nedeniyle yasakladı.

HSBC ve Kripto Paralar

İddialara göre, HSBC’nin dijital para birimleriyle ilgili yeni politikaları, müşterilerin bu varlıkların fiyat hareketlerini taklit eden hisse senedi alım satımına izin verilmeyeceğini söylüyor. Sosyal medyada paylaşılan e-postada konuyla ilgili olarak, “HIDC (HSBC InvestDirect), dijital para birimleriyle veya dijital para biriminin performansıyla ilgili ya da buna atıfta bulunan ürünlerle ilgili ürünlerin alınıp satılmasını kolaylaştırmaya katılmayacaktır.” sözleri kullanılıyor.

İddialara göre bu kapsamda artık MICROSTRATEGY INC-A – MSTR-US hisselerinin işlemlerine HDIC tarafından izin verilmeyecek.

Banka daha önce de kripto para birimleri ile ilgili engelleyici adımlar atmış ve Ocak ayında İngiltere’de kripto para birimleri ile ilgilenen müşterilere hizmet sunmayacağını açıklamıştı.

Bitcoin Tarafları

MicroStrategy, geçtiğimiz yıl 90.000’in üzerinde Bitcoin biriktirdi ve CEO Michael Saylor her hafta daha fazla Bitcoin satın alma niyetinde. Bu, MicroStrategy’nin hisse senedi (MSTR) fiyatlarında bir artışa yol açtı ve hatta bazılarının sözde Bitcoin ETF olarak bahsetmesine yol açtı.

MSTR Ağustos 2020’de 142 doların altından Şubat 2021’de 1.100 doların üzerine çıktı. Yani hisseler yaklaşık olarak 10 kat değerlenmiş oldu. Buna ek olarak Bitcoin de geçtiğimiz günlerde bir rekor kırdı 61.000 doların üzerine çıktı.

Tüm bunlara ek olarak uzman isimler HSBC’nin 2019’da 880 milyon dolarlık bir kara para aklama davasıyla karşı karşıya kaldığını ve bu sebeple kripto para birimleri ile ilgili attığı adımın ironik olduğunu ifade ediyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coin Bureau: Şubat’ta %700 Artan Bu Coin’i Daha Yüksek Fiyatlar Bekliyor!

Sonraki Haber

Son 1 Haftada Bu 8 Kripto Para Gözle Görülür Bir Şekilde Düştü!

İlgili Haberler