HSBC CEO’su Şaşırtmadı: “Bir Varlık Sınıfı Olarak Bitcoin’le (BTC) İlgilenmiyoruz”

İlayda Peker

HSBC CEO’su Noel Quinn, bankacılık devinin bir kripto para birimi alım satım masası kurmayı veya kripto para birimlerini müşterilerine yatırım aracı olarak sunmayı planlamadığını söyledi. Bunun nedeninin ise kripto paranın çok volatil olması ve şeffaflıktan yoksun olması olduğunu söyledi.

Volatilite, Şeffaflık ve Kripto Paralar

Quinn Reuters’e verdiği demeçte, “Volatilite göz önüne alındığında, bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’le ilgilenmiyoruz. Müşterilerimiz ilgilenmek istiyorlarsa elbette ilgilenebilirler, ancak bunu servet yönetimi işimizde bir varlık sınıfı olarak tanıtmıyoruz.” sözlerini kullandı.

Quinn, kripto paranın şeffaflık sorunları olduğunu ve kripto paraya kimin sahip olduğunu bilmenin zor olduğunu dile getirdi. Ayrıca kriptonun geleneksel para birimlerine kolayca dönüştürülmesiyle ilgili sorunlar olduğunu da söyledi.

Buna ek olarak Quinn, rezerv desteği ve erişilebilirlik ile ilgili sorunları nedeniyle stablecoin’ler konusunda da iyimser değil. Konuyla ilgili açıklamalarında Quinn, “Depolanmış değer endişelerini gidermek için arkasında bir miktar rezerv desteği olan stablecoin’leri kullanabilirsiniz. Ancak bu, sponsor kuruluşun kim olduğuna ve rezervin yapısına ve erişilebilirliğine bağlıdır.” sözlerini kullandı.

Volatiliteden Uzak Durmak

Quinn’in yorumları, kripto piyasasının son düşüşünün ortasında geldi. Bitcoin, bir ay içinde değerinin neredeyse %50’sini kaybetti, Nisan ortasında yaklaşık 65.000 $ dolardan işlem gören BTC 30.000 dolara kadar geriledi. Çin’in Cuma günü geç saatlerde “Bitcoin madenciliği ve işlem faaliyetlerinin azaltılması” ile ilgili yorumları da hafta sonu kargaşayla sonuçlandı.

HSBC‘ye gelince, kripto konusundaki karamsar bakış açısı benimsediği biliniyor. Bankanın çevrimiçi hisse senedi alım satım hizmeti HSBC InvestDirect, kısa süre önce müşterilerin MicroStrategy hisselerini satın almasını yasakladı. Çünkü HSBC‘nin dijital para birimlerine doğrudan yatırım yapma arzusu yok ve değerini VC’lerden elde eden ürünleri veya menkul kıymetleri kolaylaştırma iştahı sınırlı.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Goldexco.in Kampanyasına Katılın %50’ye Varan İndirimle ETH Satın Alın!

Sonraki Haber

Hoskinson, Önümüzdeki 90 Günün Cardano Adına Çok Kritik Olduğunu Aktardı

İlgili Haberler