Hoskinson, Cardano (ADA) İçin Hayati Öneme Sahip Hedefi Açıkladı!

Fatih Uçar

Alonzo hard fork aracılığıyla akıllı sözleşme işlevselliğinin uygulanmasıyla Cardano, kendisini merkezi olmayan hizmetlerin ve web3’ün ana akımına dahil etti. Bununla birlikte, bu rekabetçi sektörde bir akıllı sözleşme platformunun var olması için, sürekli gelişimin ekosisteminin önemli bir parçası olması gerekir. Hoskinson’da bu konuda önemli bir detaya değiniyor.

Cardano (ADA) İçin Kritik Öneme Sahip

Son zamanlarda, bir Cardano geliştiricisi Twitter’da ağın “akıllı sözleşme platformumuzun başarısı için kritik” olduğu için alternatif bir düğüm uygulaması gerektiğini belirtti. Buna, Hoskinson cevap verdi.

“Müşteri çeşitliliği, Cardano‘nun uzun vadeli uygulanabilirliği için kritik öneme sahiptir. Bir TypeScript, Rust ve Haskell istemcisinin birlikte çalıştığını ve resmi şartnamelere göre sertifikalandırıldığını görmeyi çok isterim”.

Bir istemci, esasen Cardano spesifikasyonunu uygulayan ve eşler arası ağ üzerinden diğer Cardano istemcileriyle iletişim kuran bir yazılım uygulaması anlamına gelir.

Cardano geliştiricisi, Cardano’nun yerel programlama dili olan Haskell‘in “öncelikle özellikleri uygulamak için harika bir seçim” olduğunu da belirtti. Rust, uygulama güvenilirliği ve performansı için en iyi seçenektir. Haskell, güvenilir kod uygulaması için gerekli olsa da blockchain işlemlerini güvenli bir şekilde doğrulamak için gerekli altyapı olan Cardano düğüm istemcisinin uygulanmasında özellikle önemlidir. Alonzo güncellemesinin tamamen devreye alındığı dönemde Haskell’in daha az popüler bir dil olduğu için bazı sorunlara yol açabileceğinden bahsetmiştik.

Cardano (ADA) Haskell’e Alternatif Aramalı!

Cardano‘nun ana ağında dağıtılan protokollerin Haskell dilinde yalnızca bir uygulaması var. Bu, diğer programlama dilleriyle karşılaştırıldığında daha küçük bir geliştirici topluluğuna hitap ediyor. Eğer yazılım dilleri ve derleyiciler hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz bu size karmaşık gelebilir. Akıllı sözleşmelere veya uygulamaların oluşturulması için programlama dillerine ihtiyaç duyulur. Verdiğiniz emri bilgisayarın anlayabilmesi için bunu programlama dillerinden biriyle sisteme anlatmalısınız. Gördüğünüz internet sitesi, tarayıcınızı ve bilgisayarınızdaki tüm uygulamalar bir veya birkaç programlama dilinin yardımıyla yapılmıştır.

Cardano (ADA) ise Haskell dili haricinde alternatife şimdilik sahip değil. Bir ülke düşünün ve orada sadece yerel dil konuşulsun, eğer dil çeşitliliği yoksa buraya çok daha az turist gider, çünkü orada yaşamak imkansız hale gelir.

Hoskinson şunları söyledi:

“Daha geniş bir geliştirici topluluğuna sahip bir dilde alternatif düğüm uygulaması, ağ protokolleri gibi önemli olmayan alanlarda yeni fikirlerin, deneylerin ve düşünce çeşitliliğinin hızlı prototiplenmesini sağlar. Aynı zamanda, farklı yan zincirler oluşturmak için de harika bir temel sağlıyor”.

Hoskinson bu konuda niyetli ve ağı daha geniş bir geliştirici topluluğuna açmak için bu sorunu çözmek istiyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Twitter’da En Çok Konuşulan Kripto Paralar!

Sonraki Haber

El Salvador, Ne Kadar Bitcoin’e Sahip? Orta Amerika Ülkesi BTC Stratejisini Koruyor

İlgili Haberler