Cardano (ADA) İçin Akıllı Sözleşme Karmaşası! Ağ Akıllı Sözleşmeler İçin Uyumsuz Mu?

Fatih Uçar

Bu ay yapılan Alonzo güncellemesiyle Cardano (ADA) ağı akıllı sözleşmeler için uyumlu hale geleceğini duyurmuştu. Ancak Cardano geliştiricilerinden yapılan açıklama kafaları karıştırdı. Cardano (ADA) ağının alışılagelmiş akıllı sözleşme platformlarından farklı olduğunu söyleyen geliştiriciler bazı önemli detayları duyurdu.

Cardano Akıllı Sözleşmeler İçin Uygun Mu?

IOG geliştiricisi Matthias Benkort’a göre Cardano ağı akıllı sözleşmeler için düşünüldüğü gibi uyumlu değil. Daha net ifade etmek gerekirse ağda akıllı sözleşme çalıştırılabiliyor fakat emsali olan Ethereum, Solana gibi yapılardaki özelliklere sahip olamıyor.

IOG CEO’su Charles Hoskinson geçtiğimiz günlerde “akıllı sözleşme” teriminin Cardano ağı için doğru bir ifade olmadığını söylemişti. Hoskinson Cardano ağındaki akıllı sözleşmeleri “programlanabilir doğrulayıcılar (programmable validators)” şeklinde isimlendiriyor. Bu açıklamalara göre diğer ağlarda çalışan akıllı sözleşmeler Cardano (ADA) ağına fiilen taşınamaz veya bazı fonksiyonlarından mahrum kalarak taşınabilir. Cardano ağının programlanabilmesi ve eUTXO işlem modeli diğer akıllı sözleşme ağlarına göre çok farklı, üstelik Haskell programlama dili ile geliştirilmek zorunda ve bu durum geliştiricileri ağdan soğutacak gibi görünüyor.

Farklı Bir Akıllı Sözleşme

Ethereum, Solana, Algorand ve diğerlerinin aksine, Cardano’da geliştirilen bir akıllı sözleşme de dağıtmak yoktur. IOG geliştiricisi Matthias Benkort topluluğun bu konuda eğitilmeye devam edildiğini söylüyor. Pazarlama açısından bu kavram karmaşası ve eksiklikler ciddi zaaf görülüyor. Solana ve Ethereum ağında çalışan projelerin Cardano ağına taşınması mümkün olmayacaksa bu ciddi bir sorun değil mi? Kesinlikle öyle ve bu durum Cardano (ADA) yatırımcılarını rahatsız ediyor.

Benkort ağın yapısına farklı isimler öneriyor “zincir içi doğrulayıcılar” ve “zincir dışı kod” bunlardan ikisi “zincir içi doğrulayıcılar” ise en fazla tercih ettiği isim, ancak bunların üçü de projeye rakiplerine karşı dezavantaj sağlıyor.

Cardano büyük güncelleme öncesinde eş zamanlılık sorunuyla alakalı ciddi tepkiler almıştı. Bunun üzerine Haskell dilinin zorluğu eklendi ve finali akıllı sözleşmeler için tam uyumlu olmamakla bitiriyoruz. Cardano (ADA) güncelleme sonrasında beklediği kadar projeyi ağına katamadı sorun böyle devam ederse fiyatta ciddi kayıplar yaşanabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

En Büyük İki Kripto Para İçin İddialı Tahmin!

Sonraki Haber

Kriptolar Haftaya Düşüşle Başladı: Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum!

İlgili Haberler