Hong Kong, Kripto Para Birimleri İle İlgili Yasaklar Mı Getirecek?

İlayda Peker

Çin medyası 8BTC’nin haberine göre Hong Kong hükümeti, dijital para birimleriyle ilgili hizmetler sağlayan lisanslı şirketlerin faaliyetlerinin kısıtlanması ya da yasaklanması yönünde adımlar atmaya hazırlanıyor olabilir. Ülkenin Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu, ise bu konuda yetkilendirilebilir.

Hong Kong’dan Kötü Haber

8BTC konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “HongKong Hükümeti, Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’nu, gerektiğinde lisanslı dijital varlık hizmet sağlayıcılarının ve bunlarla ilişkili kuruluşların işlemlerini kısıtlaması veya yasaklaması için yetkilendirmeyi öneriyor.

Yapılan açıklamalara göre genel olarak, Hong Kong‘da bir lisans olmadan düzenlenmiş bir kripto işi yürütmek, yaklaşık 650.000 dolar yani 5 milyon Hong Kong doları ve 5 yıl hapis cezasını beraberinde getiriyor.

Eğer kurum faaliyet göstermeye devam ederse ve dolayısıyla yasayı çiğnerse, 100.000 Hong Kong doları tutarında başka bir para cezası uygulanıyor.

Düzenlenmiş dijital varlık faaliyetlerini lisans olmadan yürütmek ise 5 milyon Hong Kong doları para cezasına ve yedi yıl hapis cezasına tabidir. Kurum işlemlere devam ederse de bu durumda her gün için 100.000 Hong Kong doları ceza ödüyor.

Kripto Para Fiyatlarına Etkisi

Bu durumun kripto para fiyatlarını olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor. Kripto para birimlerinde yaşanan büyük düşüşün hemen öncesinde de Çin’den benzer bir adım gelmişti. Ancak bu noktada fiyatların düşüşün zaten beklendiğini ve Elon Musk’ın açıklamaları gibi farklı etkenlerin de olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bitcoin fiyatı Çarşamba günü 30.000 dolar bandına kadar gerilemiş ve bu durum altcoin’lerin de %50’ye kadar değer kaybetmesine sebep oldu. Ancak son zamanlarda toparlanmaların olduğu ve fiyatların yükseldiği ya da konsolide olduğu görülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler İsim Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) Boğa Koşusu Bitti Mi? 

Sonraki Haber

Deutsche Bank Analistleri Bitcoin’in Gerçek Değerine Dair Yorumlarda Bulundu

İlgili Haberler