Hollandalı Üst Düzey Bir Yetkiliden “Hollanda Bitcoin’i Yasaklamalı” Çağrısı

İlayda Peker

Tüm dünyada kripto para birimleri ile ilgili birbirinden farklı adımlar atılmaya devam ediyor. El Salvador, Bitcoin’i yasal varlık olarak kabul ederken, bir Hollandalı yetkili kripto para birimleri ile ilgili acil bir genel yasak çağrısında bulundu.

“Hollanda Bitcoin’i Yasaklamalı”

Ekonomik İşler ve İklim Politikası Bakanlığı bünyesindeki Hollanda Ekonomik Analiz Bürosu direktörü Pieter Hasekamp, “Hollanda Bitcoin’i Yasaklamalı” başlıklı bir makale yayınladı.

Hasekamp, makalenin başlığına uygun olarak Hollanda hükümetinin neden Bitcoin (BTC) madenciliği, işlemleri ve yatırımı konusunda derhal tam bir yasak getirmesi gerektiğine dair geniş bir liste sunuyor. Yetkiliye göre bu durum, fiyatın düşmesine neden olabilir çünkü Bitcoin “gerçek bir değere sahip değildir ve yalnızca diğerleri onu kabul edebileceği için değerlidir.”

Yönetici, herhangi bir kripto para biriminin bir hesap birimi, ödeme aracı ve değer deposu olarak paranın üç işlevinden herhangi birini yerine getiremeyeceğini savunarak ortak bir kripto karşıtı anlatıya atıfta bulundu. Ayrıca güvenlik endişeleri ve dolandırıcılık riskleri gibi diğer yaygın Bitcoin karşıtı argümanlara atıfta bulunan Hasekamp, kriptonun suç aktörleri için yararlı bir araç olduğunu savundu.

Hasekamp, Hollanda’nın son yıllarda “kriptolar etrafında oluşan heyecanı frenlemek” için hareket eden ülkelerin gerisinde kaldığını söyledi ve “Hollandalı düzenleyiciler, işlem platformlarının denetimini sıkılaştırmaya çalıştı, ancak pek başarılı olamadı. Merkezi Planlama Bürosu, 2018’de kripto işlemlerinin risklerine dikkat çekti, ancak daha katı düzenlemenin henüz gerekli olmadığı sonucuna vardı.” sözlerini kullandı.

“Bitcoin: Kötü Para”

Hasekamp makalesinde, aşırı değerli para birimi veya diğer adıyla “kötü paraya” ve yasal olarak düşük değerli bir para birimi veya diğer adıyla “iyi paraya” değinen bir para ilkesi olan Gresham yasasına özel bir ilgi gösterdi. Bitcoin’e “kötü para” diyen Hasekamp, Gresham yasasının Bitcoin ile tam tersi şekilde çalışabileceğini savundu:

Kripto para birimleri, kötü paranın tüm özelliklerini gösteriyor: Belirsiz köken, belirsiz değerleme, gölgeli işlem uygulamaları. Gresham yasası geri mi geldi? Hayır, aksine. Normal ödeme işlemlerinde kripto para kullanılmaz. Kötü para dolaşımdan kayboluyor çünkü artık kimse onu kabul etmek istemiyor.Total
1
Shares
1 yorum
  1. Ödleri kopuyor kripto paradan. Eminim kendileri milyon dolarlık almışlardır. Sanki gerçek dedikleri paradan çok farkı var. Bankadaki hesapta dijital para, sanki gerçek.
    Tabi insanlar gercek yatırım yapıyor, fonlama var herşey var kriptoda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Yükselirken Altcoin’ler Neden Düştü?

Sonraki Haber

İçinde Bulunduğumuz Bitcoin (BTC) Fiyat Döngüsü Neden Diğerlerinden Farklı?

İlgili Haberler