Hindistan’ın Düzenleyici Kurumu Kripto Yasaklarını Tekrar Gözden Geçirecek!

Mert Bahçe

The Indian Express’in bildirdiği üzere El Salvador’un Bitcoin hamlesinin ardından Hindistan, kripto para sektörü düzenlemelerini yeniden gözden geçirecek. El Salvador’un Bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıması birçok kurum, ülke ve kişinin BTC’yi artık spekülatif bir varlık olarak görmesinin önüne geçti.

SEBI, Kripto Yasaklarını Yeniden Gözden Geçirecek

Hindistan düzenleyici kurumu SEBI, kripto para kararlarını tekrar masaya yatıracak. Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEBI), kripto düzenlemelerini denetleme kararı aldı.

El Salvador Başkanı’nın Bitcoin’i ülkede yasal bir para birimi olarak tanımasının etkileri sürüyor. Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, kripto para birimi yasaklarını ve kısıtlayıcı düzenlemeleri yeniden ele alacak.

Hindistan’daki en iyi kripto para endüstrisi temsilcilerinin de katılacağı yeni düzenlemelerin Maliye Bakanlığı tarafından yeniden görüşülmesi planlanıyor. Kaynaklar, kripto düzenlemesine ilişkin yeni yasa tasarısının parlamento kabulünden uzak olduğunu belirtse de bu Hindistan adına önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Kısa bir süre önce, Hindistan Merkez Bankası (RBI) kripto para birimlerinin yüksek volatilitesi nedeniyle şirketlerin kripto para borsalarıyla ilişiğini kesmesi talimatını vermişti.

El Salvador Yankıları Sürüyor

Öte yandan El Salvador, Bitcoin’i bir ödeme yöntemi olarak yasallaştırdı. Meksika, Paraguay gibi Latin Amerika ülkeleri ise Bitcoin konusunda oldukça istekli ve yapıcı kararlar çıkartmayı planlıyor. Bu gelişmeler Hintli düzenleyicilerin fikirlerini değiştirmeyi düşündürmüş olabilir. Yine de RBI Başkanı Shakthikanta Das’a göre, kripto para birimleriyle ilgili büyük endişe devam ediyor. Bunun yanı sıra yeni kripto düzenleme yasası üzerinde çalışan komite, genel senaryoyu incelemeyi ve ileriye yönelik adımlar atmayı hedefliyor.

Ayrıca son zamanlarda Hindistan’da bir IT ve danışmanlık devi olan Infosys’in Başkanı Nandan Nilekani, Hindistan’ın kripto paraları yasal bir para birimi olmasa da bir varlık sınıfı, emtia olarak yasallaştırmayı teklif etti.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Amerikalı Senatör Bitcoin’i (BTC) Sert Bir Dille Eleştirdi

Sonraki Haber

Michael Van de Poppe, ETH, ADA, EOS ve ICX İçin Önemli Seviyeleri Açıkladı

İlgili Haberler