Hindistan’da İşler İyice Karıştı: Kripto Para Yasakları Neleri Kapsayacak?

İlayda Peker

Hindistan kripto para birimleri konusunda oldukça karışık sinyaller veriyor. Kripto para birimi sahibi olmanın ülkede yasaklar kapsamına alınacağı ile ilgili söylentiler dolaşırken ülkenin Maliye Bakanı hükümetin kripto para birimi ile ilgili tüm seçenekleri engellemeyeceğini ifade etti.

Kripto Paralar Engellenecek Mi?

India Today’in bir toplantısında yaptığı röportajda konuşan Nirmala Sitharaman, Maliye Bakanlığı’nın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yönelik kapsamlı bir yasakla ilgilenmediğini söyledi.

Maliye Bakanı konuyla ilgili yaptığı açıklamalar, “Tüm seçenekleri engellemediğimiz konusunda çok netiz. İnsanların kullanması için belirli bir pencere açacağız, böylelikle Blockchain, Bitcoin, ne isim vermek isterseniz isteyin, kripto para birimi denemeleri ve bu tür denemelere bağlı olan fintech denemeleri onlar için o bir pencereye sahip olacak.” sözlerini kullandı.

Kafalar Karışık

Sitharaman’ın açıklaması, Hindistan’ın kripto para biriminin mülkiyetini, yatırımını, madenciliğini ve çıkarılmasını suç sayacak bir yasa tasarısı hazırladığına dair son raporların hemen ardından geldi. Reuters, plandan anonim bir üst düzey hükümet yetkilisi tarafından bilgilendirildiğini belirtti.

Ayrıca tasarıya göre, kripto sahiplerinin yasa yürürlüğe girmeden varlıklarını tasfiye etmek için altı ayları var. Tasarının etrafındaki tartışmalar son aşamadayken, önerilen yasanın hapis ve para cezalarını içerip içermeyeceği kesin değil.

Blockchain’e Kapılar Açık

Maliye Bakanı Blockchain teknolojisi konusunda ise Hindistan‘ın büyük bir avantaja sahip olduğunu belirterek, sektörde birçok fintech şirketinin ilerleme kaydettiğini sözlerine ekledi. Sitharaman, “Fintech’te, Blockchain’de Hindistan’da pek çok çalışma var ve onları kesinlikle teşvik ederiz.” sözlerini kullandı.

Tüm bunlara ek olarak hükümet kripto para birimini yasaklamak isterken bir yandan da dijital rupiyi keşfetmeye açık.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Fiyat Analizi: BTC Fiyatı 50.000 Doların Altına Düşebilir Mi?

Sonraki Haber

Ripple Cüzdanları Arasında Gerçekleşen İki Büyük İşlemin Anlamı Ne?

İlgili Haberler