Bugün Bitcoin’de (BTC) Yaşanan Düşüşün Sebebi Hindistan Mı?

İlayda Peker

Hafta sonu yaptığı büyük hamle ile 60.000 dolarlık önemli direnci kıran ve 61.800 dolar ile yeni bir rekora imza atan lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), son aylarda sergilediği geleneksel hareketi bozmadı ve hafta başında düşüşe geçti. Bitcoin fiyatı 55.000 dolarlık önemli seviyenin altına kadar geriledi. Peki, bu düşüşün spesifik bir nedeni var mı?

BTC’yi Hindistan Mı Düşürdü?

Hindistan hükümetinin, kullanıcıların Bitcoin ve diğer kriptoları ellerinde tutmasını bile yasaklayarak ülkede tam bir kripto para birimi yasağı önerme niyetinde olduğu haberi ortaya çıktıktan sonra Pazar günü BTC düşüşe geçti. Pazar günü, BTC tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 61.800 dolara ulaştı.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), bankaların dijital para birimleriyle, özellikle de kripto borsalarıyla uğraşan şirketlere hizmet vermesini 2018’de kısıtladığında, Hindistan zaten bir kripto yasağı başlatmıştı.

Bu durum, yerel işlem platformlarının çoğunun P2P işlemlerin geçmesine neden oldu ve birçok kişi de işsiz kaldı. Ancak RBI halkın açtığı bir dava ile karşı karşıya kaldı ve Yargıtay 2020 baharında yasağı kaldırdı.

Çin ve Kripto Yasağı

Çin’de ise Eylül 2017’den beri kripto yasağı var ancak bu yasak yalnızca ICO’ları ve kripto işlemlerini kapsıyor. Çin’de kullanıcının BTC ve diğer kripto para birimlerine sahip olmasına izin veriliyor ve hatta bunlar özel mülkiyet olarak yasa tarafından korunuyor.

Çin’de öte yandan kullanıcıların kripto para madenciliği yapmalarına da izin veriliyordu. Ancak son sonbaharda Çin’in kripto madenciliği endüstrisini kapatmayı planladığı bildirildi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Binance Smart Chain’de Sahte Hacimler Var” İddiası Yanıt Buldu!

Sonraki Haber

Kıpkırmızı Piyasada Ethereum Ne Durumda: ETH Kritik Noktalar!

İlgili Haberler