Hindistan: “Kriptolara Karşı Açık Fikirliyiz”

İlayda Peker

Hint kripto para topluluğu muazzam bir büyümeye tanık oluyor ancak düzenleyici netlik eksikliği önemli bir engel teşkil ediyor. Hindistan hükümeti kripto para birimlerinden endişe duysa da son zamanlarda “açık fikirli” olmaktan ve ulusal bir dijital paranın gelişimini artırmak için çalışmaktan bahsediyor.

Hindistan Ulusal Dijital Para Birimi

Elde edilen bilgilere göre Maliye Bakanlığı Dışişleri Bakanı Anurag Thakur, Bitcoin gibi kriptolara yönelik yasak olduğu iddiasıyla ilgili açıklamayı yaptı. Thakur, henüz parlamentoya girmeyen kripto tasarısından bahsederken, hükümetin dijital varlıklarla ilgili konuyu hükümetin ana gündemlerinden biri olarak gördüğünü kaydetti. Mevcut hükümet, ülkeyi dijitalleştirme ihtiyacını vurguluyor ve bu nedenle bir kripto yasağı bu duruşa aykırı olabilir.

Öte yandan MoS, hükümet ve Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) üzerinde çalışmakta olduğu dijital bir Hindistan rupisi (INR) oluşturulmasına dikkat çekti. Bakan ayrıca hükümetin inovasyona yer açmak için aldığı önlemlere dikkat çekti ancak yapılan açıklamalara göre kripto pazarının değişken yapısı hala endişe verici.

Bunlara ek olarak röportajda Thakur dijital varlıklar piyasasında yüksek volatilite dönemlerinde yatırımcıları korumaktan bahsetti. Bakan, sürekli dalgalanan fiyatın görülmesi için Bitcoin’in altını çizdi ve teknolojinin tarafında olduklarını, açık fikirli olarak kripto parayı düşündüklerini yineledi.

Hindistan ve Kripto Paralar

Son zamanlarda, kriptoyu anlamak ve düzenlemeler önermek için kurulan Bakanlar Arası Komite (IMC), tüm özel kriptoların yasaklanmasını önermişti. Bu, ülkedeki kripto topluluğunda bir kargaşaya neden oldu ve o sırada Thakur hükümetin henüz aynı konuda karar vermediğini söylemişti.

Thakur, yasadışı faaliyetleri finanse etmek için kripto kullanımına karşı önleyici bir duruş sergilerken, bir yasama teklifinin gerekli süreçten sonra Parlamento’ya sunulacağını kaydetti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance Coin Rekora Doymuyor: BNB Yakım Haberi Yeni Rekoru da Beraberinde Getirdi

Sonraki Haber

Ripple Rekora Mı Gidiyor: XRP Fiyatında Yükseliş Sürüyor!

İlgili Haberler