Hindistan, Kripto Para Düzenlemelerinde Sert Önlemler Planlıyor

Mert Bahçe

Kripto para birimleri, son dönemde kullanım durumlarının artışı, teknolojisi ve vadettikleriyle önemli derecede benimsenme oranlarına ulaştı. Resmi rakamlara göre 1.39 milyar nüfuslu Hindistan, kripto para birimleri üzerindeki çalışmalarını sürdürürken tutarsız hamleleriyle gündem olmaya devam ediyor.

Hint Hükümetinin Bakış Açısı

Hindistan hükümeti, kripto para alanına bazı katı düzenlemeler getirmeyi planlıyor. Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto para birimlerinin akabinde bu yıl shitcoin adıyla nitelendirilen altcoin’ler ortaya çıktı. Hint hükümeti piyasayı spekülasyon ve FUD yayma hareketlerinden ibaret sanıyor.

Medyaya yansıyan gelişmelere göre Hindistan, yalnızca belirli varlıkların kripto borsalarında işlem görmesine izin vererek düzenlemeleri sıkılaştırmak istiyor. Bunun yanı sıra belirtilen kaynaklardan birinde ise söz konusu kripto paranın ancak hükümet onayının ardından işlem görmesine, alım satımına ve saklanmasına izin verileceği kaydedildi.

Hindistan hükümeti, yalnızca önceden onaylanmış kripto paraların alınıp satılmasına izin vermeyi düşünüyor. Bu süreç şu anda tartışılırken hükümetin bu ayki meclis oturumunda yeni varlık sınıfı için bir yasa çıkarmayı planlıyor. Eğer onaylanırsa rapordan alıntılandığı üzere düzenleyici inceleme alanının dışında kalmaya devam eden binlere kripto para birimi için potansiyel olarak engeller ortaya çıkacak.

Önemli Ayrıntılar

Bunun yanı sıra Hindistan, kripto para alım satımını engellemek adına yüksek sermaye kazançları ve diğer vergilerin de alınabileceğini görüşüyor. Üst düzey bir hükümet kaynağının aktardığına göre yatırımcılar şimdiye kadarki herhangi bir kripto kazancı için %40’ın üzerinde ödeme yapmak zorunda kalabilir.

Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde Hindistan Başbakanı Narendra Modi, kripto para çalışmaları adına ülkeleri iş birliğine çağırmıştı. Hindistan, kripto paraları yasaklamak ile önünü açmak arasındaki uçurumun ortasında operasyonlarını sürdürüyor.Total
10
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin ve Kriptolar Düşüşünü Sürdürüyor: Yükseliş Başlayacak Mı?

Sonraki Haber

Hector DAO, Merkezi Stablecoin’lerin Yerine Merkezsiz Yeni Bir Ekosistem Getiriyor

İlgili Haberler