Hindistan Çin’i Takip Ediyor: Dijital Rupi Çalışmaları Sürüyor

İlayda Peker

Hintli yetkililer, özel olarak piyasaya sürülen kripto para birimlerinin yerini alması planlanan devlet destekli dijital para birimine destek vermeye devam ediyor.

Devlet Destekli Dijital Para Birimleri

Bloomberg’e göre (Reserve Bank of India) RBI yöneticisi Shaktikanta Das, merkez bankasının dijital bir rupi yaratma kararlılığını ifade etti. Das’a göre, Hindistan’ın merkez bankası oyunun tam olarak içinde bulunuyor ve Çin’in merkez bankası dijital para birimi projesi olan dijital yuan’ı taklit etmek istiyor.

RBI başkanı ayrıca dijital rupi projesinin merkez bankası için ana odak noktası olduğunu açıkladı. Planlanan CBDC için resmi bir çıkış tarihi bulunmamakla birlikte Das, RBI’nin şu anda egemen dijital para sisteminin teknolojik ve prosedürel protokolleri üzerinde çalışıldığını ifade etti.

Röportajın bir parçası olarak Das, RBI’nin kripto karşıtı duruşunu değerlendirdi ve kriptoların Hindistan’ın finansal istikrarı için bir tehdit olduğu endişelerini dile getirdi. Das’a göre, RBI bu endişeleri hükümetteki yetkililere bildirdi ve bu da kripto para düzenlemeleri ile ilgili atılan adımları şekillendirdi.

Hindistan ve Kripto Yasakları

Hindistan, geçtiğimiz günlerde attığı bir adım ile kripto para birimlerini ülkede yasaklamaya karar vermişti. Bunun üzerine ICO destekçileri, kripto varlıklarını bir hükümet yasağından sonraki 24 saat içinde satacaklarına dair yeminli beyanlar vermeye başladılar.

Bunların yanı sıra Hindistan’daki kripto katılımcıları, hükümetin muhalefeti karşısında kripto sektörü için bir kez daha dava açmak zorunda kalıyor. Mart 2020’de, Yüksek Mahkeme, RBI’nin kripto borsalarına hizmet veren ticari bankalara yönelik önceki yasağını kaldırmıştı.

Şubat ayının başlarında eski Coinbase baş teknoloji sorumlusu Balaji Srinivasan, söylentilere göre kripto yasağına ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Srinivasan’a göre, kripto paraların yasaklanması “finansal internet”i yasaklamaya benzer.

Bununla birlikte, hükümet yetkilileri Hindistan‘daki tek anti-kripto unsurları değil. Son zamanlarda milyarder yatırımcı ve “Hintli Warren Buffett” olarak adlandırılan Rakesh Jhunjhunwala, bir kripto para birimi yasağı çağrısında bulundu ve RBI’nin dijital bir rupi yaratmaya öncelik vermesi gerektiğini ekledi.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü CEO Square Yatırımının Neden Çok Önemli Olduğunu Açıkladı!

Sonraki Haber

11 Yıldır Uyuyan Cüzdan Uyandı: 5 Milyon Dolarlık BTC İşlemi Gerçekleşti!

İlgili Haberler