Hester Peirce, ABD Düzenleyicisinin DeFi’deki Tanımını Eleştirdi!  

Bitcoin Haber

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) üyesi Hester Peirce, düzenleyici kurumu “borsa” tanımını kripto para ticareti yapan merkezi olmayan platformları kapsayacak şekilde genişletme önerisi nedeniyle eleştirdi ve bunu “İnovasyonu engellemek” başlıklı bir açıklamayla yeni teknolojinin gelişimini engelleme çabası olarak nitelendirdi. 

Peirce Açıklamaları 

Geçtiğimiz Cuma günü SEC, SEC komisyon üyesi ve avukat Hester Peirce’in yeni teknolojinin gelişimine bir saldırı olarak nitelendirdiği, merkezi olmayan finans (DeFi) platformlarının düzenleyicinin kontrolü altında olması için “borsa” tanımında yapılacak bir değişiklik için 30 günlük bir kamuoyu yorum dönemini yeniden açtı: 

Geçmişte yaptığımız gibi yeni teknolojinin vaatlerini kucaklamak yerine, burada durgunluğu kucaklamayı, merkezileşmeyi zorlamayı, gurbetçiliği teşvik etmeyi ve yeni teknolojinin yok olmasını memnuniyetle karşılamayı öneriyoruz. Bu doğrultuda, Cuma günü yayınlanan bir bildiride Peirce’in görüşlerine katılmıyorum.”

İlk olarak Ocak 2022’de önerilen değişiklik, “borsalar” teriminin, SEC’in bir bilgi formunda “kesin olmayan ticaret faizinin kullanımını sunan ve menkul kıymet alıcılarını ve satıcılarını bir araya getirmek için protokoller sağlayan ticaret sistemleri” olarak tanımladığı “iletişim protokol sistemleri” kullanan platformları içerdiğini belirtiyor. 

SEC Başkanı Gary Gensler, Cuma günü yayınlanan hazırlıklı açıklamalarında “Hata yapmayın: birçok kripto ticaret platformu zaten mevcut borsa tanımına giriyor” dedi. 

SEC’in beş komisyon üyesi var ve Peirce ve komisyon üyesi Mark T. ile birlikte teklif için 3’e 2 oy kullandı. Uyeda muhalif kaldı. Uyeda, teklifin “Borsa Yasası’nın amaçları doğrultusunda neyin borsa olup neyin olmadığı konusunda” ele aldığından daha fazla soru ortaya çıkardığını söyledi. 

Peirce, düzenleyicinin “iletişim protokolü sistemlerinin” neler olabileceğine dair net örnekler listelemeyi reddettiğini söyledi ve belirsizliğin çok sayıda işletmede ve piyasada aksamalara neden olabileceğini iddia etti. 

Kripto Anne 

Sektöre verdiği aktif destek nedeniyle “kripto anne” lakabını kazanan SEC komiseri ayrıca, teklifin kripto para sektöründeki katılımcıların faaliyetlerinin kapsamını sınırlayan geniş ve bulanık standartlar getirdiğini ve ülkenin Birinci Değişiklik haklarını baltaladığını söyledi. 

Peirce ve Uyeda’nın teklife karşı çıkmasıyla, SEC içinde nasıl ilerleneceği konusunda önemli bir çatışma var gibi görünüyor. Bu arada SEC bünyesindeki Yatırımcı Danışma Komitesi, 6 Nisan’da yayınladığı açık bir mektupla federal düzenleyiciyi, yatırımcıları yasadışı faaliyetlerden korumak için kripto işletmelerine karşı agresif yaptırımlarını sürdürmeye çağırdı. 

Şubat ayında SEC, kripto para borsası Kraken‘e, ajansın kayıt dışı menkul kıymet tedariki olduğuna inandığı kripto stake hizmetleri sağladığı için 30 milyon ABD doları para cezası verdi. Peirce bu yaklaşımı “paternalist ve tembel” olarak nitelendirdi. 

Aynı ay SEC, Binance USD stablecoin ihraççısı Paxos’a karşı yasal işlem başlatabileceğini ve token’ı bir tür kayıtsız menkul kıymet olarak görebileceğini söyledi.  

Mart ayında SEC, Coinbase’i kripto para birimi stake etme hizmetleriyle menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiği için borsaya karşı potansiyel yasal işlem konusunda uyardı. Coinbase başkanı Brian Armstrong yanıt olarak borsanın stake hizmetlerinin menkul kıymet olmadığını ve bu pozisyonu mahkemede savunmayı dört gözle beklediğini tweetledi. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu Piyasa Ölçütlerine Göre ‘Altcoin Sezonu’ Ufukta Görünüyor Olabilir 

Sonraki Haber

Blockchain’in Gelişmek İçin Birlikte Çalışabilir Standarda İhtiyacı Var 

İlgili Haberler