Hem Kurumsal Hem Bireysel Yatırımcılar BTC’ye Akın Ediyor

İlayda Peker

Bitcoin Mart ayında hem geleneksel piyasaların hem de kripto para piyasasının çökmesiyle birlikte 3.700 dolar akadar gerileme gösterdi. Bu düşüşün ardından birçok kişinin yatırım yapma konusunda çekinceleri oluşmaya başladı. Çünkü hem salgın sebebiyle ekonomi kötüye gidiyor hem de en ünlü analistler bile daha büyük düşüşlerin gelebileceğini ifade ediyordu. Örneğin; önemli analistlerden biri olan Peter Brandt Bitcoin’in 1.000 dolar kadar gerileyebileceğini belirtmişti.

Ancak Bitcoin’in kısa sürede toparlanma göstermesiyle hem bireysel hem kurumsal yatırımcıların hızla Bitcoin almaya başladığı görülüyor. Ortaya çıkan son veriler bu alımların çok fazla olduğunu ve hatta Bitcoin’in toparlanmasını bu alımların sağlamış olabileceğini belirtiyor.

Bireysel Yatırımcılar

Kripto analitik firması Glassnode’un kurucu ortağı ve CTO’su Rafael Schultze-Kraft’a göre, en az 0.1 BTC’ye sahip Bitcoin adreslerinin sayısı son 12 ayda %14 artış gösterdi. Ayrıca bu adreslerin sayısının 2020 başından bu yana 200.000’in üzerinde arttığı da ifade ediliyor.

Her ne kadar çok büyük alımların balinalar ve kurumsal yatırımcılar tarafından gerçekleştirildiği tahmin edilse de grafikler değerlendirildiğinde bireysel yatırımcıların da Bitcoin ilgisinin gözle görülür bir şekilde arttığı ifade ediliyor.

Ayrıca Bitcoinist’in haberine göre bireysel yatırımcıların ilgisinin vadeli işlem piyasasına da yansıdığı görülüyor. Paylaşılan verilere göre CME’deki “bireysel” olarak kabul edilen hesapların net pozisyon sayısı tüm zamanların en yükseği olan 2.300 sözleşmeye ulaştı.

Kurumsal Yatırımcılar

Bireysel yatırımcıların yanı sıra kurumsal yatırımcılar da Bitcoin almak için ellerini çabuk tutuyor gibi görünüyor. Milyarderlerden korunma fonu yatırımcısı Paul Tudor Jones‘un bu ay Bitcoin yatırımı yapmaya başladığını açıklaması ile bu durum hem netlik kazanmış oldu hem de daha fazla büyük yatırımın piyasaya girmesinin yolu açıldı.

Bunların yanında hem kurumsal hem bireysel yatırımcıların aynı anda Bitcoin yatırımı yapmaya başlaması pozitif bir durum olarak rahatlıkla nitelendirilebilir. Bu durum bir yandan Bitcoin’ olan güvenin arttığını gösterirken bir yandan da fiyat beklentilerinin de büyük olduğunu gösteriyor olabilir…Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yarılanmadan Sonra Ortalama İşlem Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Sonraki Haber

Ünlü Yazar: “Bitcoin Alın, Güvende Kalın”

İlgili Haberler