Hangi Taraf Kazanacak: Bitcoin (BTC) Düşecek Mi, Yükselecek Mi?

İlayda Peker

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta 11.200 dolara yükseldikten sonra düşüşe geçti ve yaklaşık olarak 1.000 dolar kadar geriledi. Sonrasında her ne kadar fiyat yükselmiş olsa da önemli destek seviyesi olan 10.500 doların altında kaldı. Analistlere göre 10.500 ile 11.000 dolar seviyeleri Bitcoin için hayati önem taşıyor. Ayrıca yapılan açıklamalara göre dolar güç kazanıp altın güç kaybettiği için Bitcoin’de de bir değer kaybı yaşanıyor olabilir.

Altın, Bitcoin ve Dolar

Geride bıraktığımız hafta birçok analist doların güç kazanmaya başladığını ve bunun Bitcoin ve Altın için kötü sinyal olduğunu ifade etmişti. Nitekim bu hafta bahsi geçen durumun yansımalarını görüyoruz ve Bitcoin de Altın da düşüyor.

Bunların yanı sıra analistler Altın fiyatının düşmeye devam etmesi durumunda Bitcoin’in de daha düşük seviyeleri görebileceğinden duydukları endişeleri dile getiriyor. Kripto araştırma firması Blockfyre’ın teknik analiz başkanı 22 Eylül’de paylaştığı bir tablo ile Altın’ın da Bitcoin’in de serbest düşüşe geçebileceğini ve bunun BTC’yi 6.000 dolara kadar sürükleyebileceğini ifade etti.

Analistin paylaştığı grafik, altının son iki aydır sahip olduğu önemli bir destek modelinden ayrıldığını gösteriyor. Bu da daha düşük seviyelerin görülebileceği anlamına geliyor. Ayrıca analist, mevcut grafiklerin 2018’de %50 düşüş zamanında görülen grafiklere benzediğini ve dolayısıyla Bitcoin’i de benzer bir düşüşün bekliyor olabileceğini ifade etti.

On-chain Veriler

Teknik göstergelerin karşısında on-chain göstergeler Bitcoin fiyatının yukarı yönlü bir ivme kazanacağına dair sinyaller veriyor. Analistlere göre kısa vadede küçük geri çekilmeler olsa da çok büyük bir düşüş sinyali bulunmuyor. Çünkü 10.000 doların hemen altında çok fazla satın alma desteği bulunuyor ve bu da Bitcoin’in 10.000 doların altına düşmesini engelleyebilir.

Dolayısıyla on-chain verileri değerlendiren analistlere göre, Bitcoin yatırımcılarının çok büyük düşüş yaşanacağı konusunda endişelenmesine gerek yok.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC Fiyatı: Bitcoin’de Yatırımcılar İçin Son Fırsat! 

Sonraki Haber

Dikkat: Bu Şirket Yüzünden Bitcoin (BTC) Bir Anda 9.000 $ Olabilir

İlgili Haberler