Günümüzdeki Bitcoin (BTC) Rallisi 2017’den Neden Farklı?

İlayda Peker

Castle Island Ventures’ın finans ve yatırım uzmanı ve genel ortağı Nic Carter, Bloomberg ve özellikle mevcut Bitcoin rallisi hakkında ciddi bir Bitcoin eleştirmeni olan Joe Weisenthal ile konuştu. Carter, bu rallinin neden 2017’den daha büyük olduğunu açıkladı ve Mayıs ayında gerçekleşen Bitcoin madencilik ödülü yarılanması hakkında pek de popüler olmayan bir görüşünü paylaştı.

Enflasyon ve Bitcoin

Bloomberg ile gerçekleştirdiği yakın tarihli bir online röportajda Nic Carter, Fed’in bu yılki teşvik eylemleri nedeniyle enflasyonun yükselme olasılığının hala oldukça düşük olduğunu belirtti. Ancak birçok finans kurumu ve önemli isim Bitcoin’i bir enflasyon koruması olarak görmeye başladı.

Öte yandan Bitcoin piyasasının 2017’de gördüğü patlamanın aksine bu seferki boğa koşusu birçok uzmana göre farklı. Carter da bu konuya değindi ve bunun nedenini açıkladı. Carter’ın açıklamalarına göre, üç yıl önceki ralli tamamen FOMO’ya dayanıyor ve insanlar 3 yıl önce Bitcoin’i daha sonra daha yüksek bir fiyata nakit para çekmek ve büyük karlar elde etmek için satın aldı.

Bununla birlikte Zarter’a göre şimdi MicroStrategy ve Square gibi halka açık büyük şirketler ve Paul Tudor Jones ve Robert Kiyosaki gibi milyarderler, Bitcoin‘i önümüzdeki on yılda tahmin edilen enflasyona karşı güvenilir bir koruma olarak tutmak için satın alıyor.

Kurumsal Altyapı

Carter, kurumsal oyuncuların bu girişinin 2017’de imkansız olduğunu, çünkü piyasaya girebilmelerinin hiçbir yolu olmadığını dile getirdi. Carter o dönemde ticarete konu ürünler ve saklama şirketleri gibi kurumların o dönemde olmadığını belirtti. İlk Bitcoin tabanlı ürün olan Bitcoin vadeli işlemleri CME tarafından 2017’de piyasaya sürüldü ve bundan sonra, ETF’ler ve Bitcoin, Ethereum ve diğer para birimlerine dayalı borsada işlem gören farklı ürünler ortaya çıkmaya başladı.

Merkezi ve merkezi olmayan borsalar 2017’den beri bilgisayar korsanları için kolay bir hedef olduğundan şirketlerin ve büyük sahiplerin kriptolarını soğuk depoda tutabildikleri gözetim hizmetleri de öyle.

Bitcoin Madencilik Ödülü Yarılanması

Mayıs ayında Bitcoin’in yarılanmasının büyüme için bir katalizör olup olmadığı sorulduğunda, Carter, bu durumun önemli bir etkisi olmadığını söyleyerek popüler olmayan bir görüş açıkladı.

Tüm halving’lerin ilk günden itibaren belirlendiğini ve ayrıca BTC teknik incelemesinde yazılı olan Bitcoin emisyonunun toplam olası boyutunun belirlendiğini de sözlerine ekledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ripple (XRP) CEO’sundan Önemli Bitcoin (BTC) Açıklamaları

Sonraki Haber

PayPal Kullanıcılarının Bitcoin (BTC) Talebi Çok Büyük!

İlgili Haberler