Güney Kore’den Rus Kullanıcılara Önemli Yaptırımlar

İlayda Peker

Güney Kore’nin en büyük kripto borsalarından birkaçının, ülkenin IP adreslerini engelleyerek Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in rejimine karşı artan küresel yaptırım listesine katıldığı iddia ediliyor.

Güney Kore’den Yaptırım Hamleleri

Güney Kore’deki en büyük borsa platformlarından biri olan Gopax, Perşembe günü halka açık olarak Rusya’dan gelen IP adreslerini engellediğini ve 20 hesabı tamamen dondurduğunu açıklayan ilk borsa oldu.

Öte yandan Güney Kore’nin işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası Upbit, Rus IP adreslerinden gelen para çekme taleplerini reddetmeye başlayacağını açıkladı. Ancak Binance, Coinbase ve Kraken, kendi başlarına böyle bir hamle yapmayacaklarını ve bunun “etik” bir ihlal olacağını belirttiler. Ek olarak, en büyük üç kripto para borsası, mimli kişilerin finansal kaynaklara erişmesini yasaklayan mevcut düzenlemelere bağlı kalacaklarını açıkladı.

Kraken CEO’su Jesse Powell, Bitcoin‘in özgürlükçü fikirlerin somutlaşmış hali olduğunu belirtti ve şirketinin yasal bir yetki olmadan Rus müşterilerinin hesaplarını donduramayacağını sözlerine ekledi. Powell ayrıca, bu kullanıcıların önemli bir bölümünün Putin’in Ukrayna’yı işgaline karşı çıkacağına inandığını da dile getirdi. Ancak, yasal olarak ihtiyaç duyulduğunda Rusya merkezli kullanıcıları kısıtlamaya zorlayan yaptırımlara bağlı kalacaklarını da belirttiler.

Rus Kullanıcılar Engellenecek Mi?

Bithumb, Coinone, Upbit ve Korbit, kara para aklama gibi suç operasyonları için kullanım kolaylıklarını öne sürerek Rus adreslerine sınırlamalar getireceklerini açıkladı. Upbit yaptığı açıklamada, “Kara para aklama riskinin yüksek olduğu ülkelerdeki müşterilerin aboneliklerini Mali Eylem Görev Gücü ilkelerine uygun olarak askıya aldık” sözlerini kullandı.

Bu durum geliştikçe, Amerikalı yasa koyucular Rusların kriptoya erişmesini önleme yöntemlerini tartışıyor.

Bu Güney Kore borsaları, ülkenin nakitten kriptoya alım satım yapmak için lisanslı olan tek borsaları. Ancak, Güney Kore’deki hiçbir Rus’un bu yaptırımlar nedeniyle kripto varlıklarını nakde çevirmesine izin verilmiyor.Total
4
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bu ABD Eyaletinden Kriptolar İle İlgili Önemli Hamle!

Sonraki Haber

Ethereum Grafikleri: ETH İçin Teknik Görünüm

İlgili Haberler