Güney Kore’de Neler Oluyor: Tüm Kripto Para Borsaları Kapanabilir Mi?

İlayda Peker

Güney Kore’nin en yetkili mali düzenleyicisi Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) başkanı Eun Sung-soo, ülkedeki tüm kripto para birimi borsalarının kepenk indirebileceğini dile getirdi. Vatandaşları bu konuda uyaran başkan, ülkede şu anda yaklaşık olarak 200 kripto para borsası olduğunu ifade etti.

Bütün Borsalar Kapanabilir

Başkan Eun yaptığı son açıklamalarda, özel bir finans yasasının yürürlüğe girmesinin ardından ülkede bulunan 200 kripto para borsasının tamamının kapanabileceğini dile getirdi. Başkan Eun, kripto para borsalarının, revize edilmiş Özel Fonlar Yasası (Belirtilen Finansal İşlem Bilgilerinin Raporlanması ve Kullanılması Yasası) uyarınca FSC’ye kaydedilmesi gerektiğini açıkladı.

Eun konuyla ilgili açıklamalarında, “Şimdi zaman çizelgesine göre işlerini resmi olarak kaydettirmeleri için başvuruları kabul ediyoruz, ancak bugüne kadar hiçbir borsa operatörü başvurmadı. sözlerini kullandı. Hiçbir şirket kayıtlı olmadığı için ise Eylül ayında aniden tamamının kapanabileceğini belirtti.

Öte yandan Özel Fonlar Yasası’nın revize edilmiş yasa tasarısı 25 Mart’ta yürürlüğe girdi ve hükümleri altı aylık bir sürenin ardından 24 Eylül’de yürürlüğe girecek. Değişiklik, kripto borsaları da dahil olmak üzere kripto para sağlayıcılarının Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISMS) sertifikası alma ve hesapların sahiplerinin kimlik bilgilerinin paylaşılması gibi gereksinimleri karşılamasını gerektiriyor.

Kayıtlı Olmayan Borsalar Kapanacak

Finansal Hizmetler Komisyonu, bu gereksinimleri karşılayan kripto para birimi borsalarını kaydetmekten sorumludur. Bununla birlikte birçok kripto borsası, özellikle hesapların gerçek sahiplerine ilişkin gereksinimleri karşılayamayacaklarından endişe duyuyor ve bu da borsaların toplu olarak kapanmasına neden olabilir.

Bunlara ek olarak Başkan Eun, kripto para birimlerinin para birimi olmadığını belirterek, hükümetin yatırımcıları “ani fiyat volatilitelerinin tehlikeli olduğu” konusunda defalarca uyardığını vurguladı.

Ayrıca FSC başkanı, kripto para birimi yatırımlarından elde edilen karların önümüzdeki yıldan itibaren vergilendirilebileceğini söyledi. Strateji ve Maliye Bakanlığı, Şubat ayında 2022’den itibaren elde edilen gelir kripto para birimi işlemlerinin diğer gelirler olarak sınıflandırılacağını ve %20 vergi oranında ayrı olarak vergilendirileceğini duyurdu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Elon Musk Bitcoin’lerini Sattı” İddiasının Perde Arkası: İşler Sanıldığı Gibi Değil

Sonraki Haber

Çin’in Büyük Firmalarından Dijital Yuan’a Büyük Destek Var

İlgili Haberler