Güney Kore Kriptolardan %20 Vergi Almaya Hazırlanıyor

İlayda Peker

Ortaya çıkan son haberlere göre Güney Kore hükümeti, kripto para birimi işlemlerinden elde edilen gelir üzerinden %20 oranında vergi almayı planlıyor.

Kripto Para Vergilendirmesi

Ülkenin Ekonomi ve Maliye Bakanlığı yakın zamanda gelir vergisi bürosuna bir kripto vergi planını gözden geçirmesini emretmişti. Yerel haber kaynağı Pulse’nin bugün paylaştığı bir haberde birden fazla hükümet kaynağını kanıt gösterdi ve daha önce bu vergi planının emlak vergisi ofisi tarafından da gözden geçirildiğini ifade etti.

Öte yandan bu değişikliğin, Kore uzmanları arasında hükümetin kripto işlem kazanımlarını “sermaye kazancı” olarak değil “diğer gelir” olarak ele alacağı yönünde spekülasyonları artırdığı bildiriliyor.

Bunun yanında Pulse’de konuyla ilgili yapılan açıklamalarda, “Maliye bakanlığı henüz yönünü kesinleştirmedi, ancak dijital varlık işlemlerinden elde edilen gelirin, gayrimenkul mülkleri gibi sermayelerin transferinden elde edilen kazançlar olarak değil, diğer gelirler olarak etiketlenmesi daha muhtemel hale geldi.” ifadelerini kullandı.

Kore’deki Vergilendirmeler

Kore’deki diğer gelirler, toplam diğer gelirlerin %40’ı üzerinden %20 vergiye tabidir ve geri kalan %60’ı rapora göre vergiden düşülebilir.

Öte yandan Güney Kore bir aydan fazla bir süredir kripto kazancı üzerinden vergi almayı planlıyor. Kripto kazançları, diğer gelir olarak kesinleştikten sonra Kore vergi dairesi olan Ulusal Vergi Servisi’nin (NTS), kripto kazancı vergilendirmesini derhal yürürlüğe sokacağı ifade ediliyor.

Bunalrın yanında NTS, yabancıların kripto işlemlerinden elde ettikleri kazançları diğer gelirler olarak etiketlemeye başladı ve dolaylı olarak kripto borsaları üzerinden vergi topluyor. Yetkili, yakın zamanda Bithumb borsasını 69 milyon doların üzerinde stopaj vergisi ödemeye mahkum etti. Ancak Bithumb vergiyi geçersiz kılmak için mahkemeye başvurdu.

Kaynak: The BlockTotal
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Geçtiğimiz 10 Yılda Neler Oldu? Gelecek 10 Yılda Neler Olacak?

Sonraki Haber

Ünlü Bitcoin Eleştirmeni Tüm Bitcoin’lerine Erişimini Kaybetti

İlgili Haberler