Güney Kore’de Kripto Borsaları ve Banka Ortaklıkları Bitiyor Mu?

İlayda Peker

Business Korea’nın paylaştığı bir habere göre, Güney Kore bankaları yerel kripto para borsalarıyla olan sözleşmelerini yenileme konusunda isteksiz gibi görünüyor. Şimdiye kadar büyük kripto para işlem platformları, güvenilir olup olmadıklarının değerlendirilmesi kapsamında büyük banka ortakları tarafından denetleniyordu.

Büyük Kripto Para Borsalarının Sözleşmeleri

Yapılan açıklamalara göre, Güney Kore‘nin en büyük iki kripto para borsa platformu olan Upbit ve Bithumb, kara para aklamayı ve yasadışı fon akışlarını önlemek için gerçek isimli hesapları ülkenin finansal istihbarat birimine bildirmeleri şartıyla mevcut ortaklıklarını 24 Eylül’e kadar uzattı.

Öte yandan borsa ortaklıkları önemli karlar getirmediğinden bankalar, duruma konu olan potansiyel risklerle başa çıkma sorumluluğunu üstlenmek istemiyor gibi görünüyorlar.

Borsaların Banka Ortaklıkları

Yapılan açıklamalara göre şu anda K Bank UPbit ile ortak, Shinhan Bank Korbit ile ortak ve NH Bank Bithumb ve Coinone ile ortak. Ayrıca daha önce sözleşmeler altı ayda bir yenileniyordu.

UPbit’in sözleşmesi geçen ayın sonlarında yenilendi ve diğer üçünün sözleşmesinin bu ayın sonunda yenilenmesi gerekiyordu. Ancak sözleşme sürelerinin 24 Eylül’e kadar yenilenmeden önce sona ermesi planlanıyor olabilir.

Ortaya çıkan haberlere göre, bankalar şu anda kripto borsalarını incelemelerine rağmen sözleşmeleri uzatmaktan çekiniyor. Bunun nedeninin ise yukarıda da belirtildiği gibi örneğin borsalarda kara para aklama durumunda sorumluluğu paylaşmaları gerektiği halde ortaklığın kârlarına çok az katkıda bulunması olduğu düşünülüyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve Ripple (XRP) Fiyat Beklentileri

Sonraki Haber

JPMorgan Bir Kez Daha El Salvador’u Eleştirdi: “Bitcoin Hamlesi Büyük Riskler Taşıyor”

İlgili Haberler