Güney Kore, Merkez Bankası Dijital Para Birimi İçin İlk Ciddi Adımı Attı!

İlayda Peker

Güney Kore Merkez Bankası Pazartesi günü yaptığı açıklama ile bir dijital para birimi için pilot platform oluşturmak amacıyla bir teknoloji tedarikçisi seçeceğini ve merkez bankası destekli dijital para birimi oluşturmaya bir adım daha yaklaşacağını dile getirdi.

Güney Kore Merkez Bankası Dijital Para Birimi

Güney Kore Merkez Bankası, bir test ortamında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) başlatmanın yollarını araştırmak için açık bir teklif verme süreci aracılığıyla bir ortak aradığını söyledi. Böylece Asya’nın en büyük dördüncü ekonomisinde önemli bir adım atılmış oldu.

Yapılan açıklamalara göre Güney Kore Merkez Bankası’nın çabaları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin yayılması, geleneksel nakit rakiplerinin finans sektörünün çalışma şeklini değiştirebilme olasılığını ortaya çıkardığı için geldi.

Çin’den İngiltere’ye ve İsveç’e kadar bir çok merkez bankası, finansal sistemlerini modernize etmek, kripto para birimlerinden gelen tehdidi önlemek ve yerel ve uluslararası ödemeleri hızlandırmak için dijital para birimleri geliştirmeye çalışıyor.

Öte yandan Bank for International Settlements tarafından yapılan bir ankete göre, dünya nüfusunun beşte birini temsil eden merkez bankalarının önümüzdeki üç yıl içinde kendi dijital para birimlerini çıkarması muhtemel görünüyor.

Pilot Program

Bir Güney Kore Merkez Bankası yetkilisi düzenlediği basın toplantısında, “Nakit işlemlerin payı önemli ölçüde azalmaktadır. Şu anda attığımız adımlar, ödeme mutabakat sistemindeki hızla değişen değişikliklere hazırlanmaktır.” sözlerini kullandı.

Güney Kore Merkez Bankası, platformun ticari bankaların ve bireysel satış noktalarının simülasyonlarını içereceğini ve denemelerin cep telefonlarıyla ödeme, fon transferi ve mevduat yapmayı içereceğini söyledi.

Yapılan açıklamalara göre pilot program, bu yıl Ağustos’tan Aralık’a kadar sürecek ve önümüzdeki yıl ikinci aşamaya genişletilmesi planlanıyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Düşüşe Rağmen Popüler Analist Bitcoin ve Ethereum’da Yükseliş Bekliyor

Sonraki Haber

Büyük Düşüşlerda Kripto Para Piyasasında Nasıl Davranılmalı?

İlgili Haberler