Güney Kore Son Aşamaya Hazırlanıyor: Dijital Para Ne Zaman Piyasaya Sürülecek?

İlayda Peker

Güney Kore Merkez Bankası (Bank of Korea) 7 Ekim’de merkez bankası dijital para biriminin veya kısaca CBDC pilot planının gelecek yıl dağıtım aşamasına başlayacağını duyurdu.

Yerel medya kuruluşu The Korea Herald’da yayınlanan bir makaleye göre bu durum, dijital kazancın dağıtıma girmesi ve işlemlerin blok zincirine kaydedilmesi de dahil olarak CBDC’nin finansal kurumlarla birlikte dolaşıma girmesi anlamına geliyor.

Kore’nin Dijital Parası

Bank of Korea’nın 22 aylık CBDC pilot programı bu yılın Mart ayında başlatıldı. Dağıtım, programın üçüncü ve son aşaması olarak biliniyor ve programın başlangıcında sunulan yol haritasıyla planlandığı gibi ilerlediği görülüyor.

Öte yandan planlanan birinci aşama Temmuz ayında tamamlandı ve projeyi uygulamak için gereken teknolojinin gözden geçirilmesiyle birlikte merkez bankası dijital para biriminin gereksinimleri ve tasarımı tanımlandı.

Bunun yanında yapılan açıklamalara göre, ikinci aşama şu anda devam etmekte olup iş ve ilgili süreçlerin analizine odaklanıyor. Bu aşama, 2020’nin sonuna kadar çalışacak ve son derleme ve dağıtım aşamasına götürülecek.

Bunlara ek olarak pilot programdaki sağlam ilerlemeye rağmen Kore Bankası, proje tamamlandığında bir CBDC başlatmak için şu anda onaylanmış bir planı olmadığını savunuyor. Aksine banka, piyasa koşullarının ulusal veya küresel olarak aniden değişmesi durumunda bu tür önlemleri almaya tam olarak hazırlıklı olmayı hedefliyor.

Güney Koreli işletmelerin bunu bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye açık olduğunu öne süren raporlarla ve Çin’in merkez bankası dijital para biriminin hemen hemen hazır olmasıyla birlikte eğer Çin CBDC piyasaya sürerse Kore’nin planlarında da değişiklikler olabilir.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Büyük Borsa Hack Saldırısının Ardından İşlemleri Yeniden Başlatıyor

Sonraki Haber

Sabredin! 2021 Bitcoin’in (BTC) Yılı Olacak!

İlgili Haberler