Güney Afrikalı Kripto Şirketinin Sahipleri ve 69.000 BTC Ortadan Kayboldu!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre, Güney Afrikalı bir yatırım platformu olan Africrypt’tin sahibi iki erkek kardeş ile birlikte 69.000 Bitcoin (BTC) ortadan kayboldu.

3,6 Milyar Dolar Kayıp

Bitcoin ve kripto para birimlerinin isimlerinin karıştığı dolandırıcılık girişimlerini zaman zaman duyuyoruz. Böyle bir haber de son olarak Güney Afrika’dan geldi. Yapılan açıklamalara göre Güney Afrika’nın Cape Town kentinde bir kripto yatırım şirketi olan Africrypt‘in kurucuları olan iki kardeş gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

Durumun içyüzü henüz resmi makamlarca doğrulanmamış olsa da Bloomberg, bunun bir hack girişimi değil de exit scam olduğu ortaya çıkarsa tarihin en büyük exit scam dolandırıcılığı olacağını ifade ediyor. Bununla birlikte birçok isim Africrypt’in bir dolandırıcılık girişimi olduğunun sinyallerini verdiğini ve kullanıcılara %10 gibi büyük günlük getiri sözü verildiğini ifade ediyor.

AfriCrypt, 2019 yılında Ameer ve Raees Cajee kardeşler tarafından kuruldu ve onlar tarafından yönetildi. 13 Nisan’da ise yatırımcılara, platformun saldırıya uğradığını iddia eden bir mesaj gönderildi ve iki kardeş 3,6 milyar dolar değerinde Bitcoin ile birlikte kayıplara karıştı.

Yapılan açıklamalara göre kardeşler Africrypt’in havuzunu platformun Güney Afrika hesabından aktardı. Bu fonları blok zincirinde Bitcoin kullanarak bir havuzda topladılar ve ilginç bir şekilde her şey, Bitcoin’in (BTC) tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 60.000 doların üzerinde işlem gördüğü Nisan 2021’de başladı.

Faaliyetler Durduruldu

Firma, çalınan fonları ve ele geçirilmiş bilgileri geri alma girişimi sürecine başlarken operasyonlarını durduracağını ifade etti.

Durumdan etkilenen kullanıcılar adına davayı üstlenen Güney Afrikalı hukuk firması Hanekom Avukatlar, mesajın şu uyarıyı içermesi nedeniyle şüphelendiklerini dile getirdi:

Müşteriler yasal yolları kullanabilirler, ancak müvekkillerimizden bunun yalnızca gecikmelere sebep olacağını kabul etmelerini rica ediyoruz.

Hanekom Avukatları, “Duyuruda yatırımcılara yasal işlem yapmamaları söylendiği için hemen şüphelendik.” sözlerini kullandı.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Dogecoin’in Büyük Düşüşü Sırasında Elon Musk Neden Destek Göstermedi?

Sonraki Haber

Coinbase Akıllı Sözleşmelerin Otomatik Denetlenmesini Sağlayan Araç Geliştirdi

İlgili Haberler