Grayscale’in Tasfiye Kararı Alırsa Bu Altcoinler Darbe Alacak

İlayda Peker

Bu hafta tüm gözler Grayscale ve Digital Currency Group (DCG) üzerinde. En kötü senaryoya göre dünyanın en büyük kripto fonu sağlayıcısı bazı altcoin trustlarını tasfiye edebilir.

Grayscale Altcoin Trust’ları

Grayscale altcoin trust’larının potansiyel tasfiyesi, zaten hırpalanmış kripto varlıklarının fiyatlarını etkileyebilir. DCG, Grayscale’in ana şirketidir ve FTX çöküşü bulaşıcılığına büyük ölçüde karışmıştır.

2 Ocak’ta Gemini’nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss, DCG CEO’su Barry Silbert’i donmuş fonlar nedeniyle eleştirdi. İkizlerin borsası Silbert’in sorunlu Genesis aracı kurumuna kullanıcı fonlarını ödünç vermişti. Genesis, FTX‘in patlamasının ardından yaşanan likidite sıkışıklığının ardından para çekme işlemlerini durdurdu.

Şimdi Grayscale’in Genesis alacaklılarını karşılamak için güven fonlarının bir kısmını tasfiye etmek zorunda kalabileceği korkusu ortaya çıktı. Firma, düşük performans gösteren altcoin trustları ile başlayabilir.

Grayscale, amiral gemisi BTC Trust fonuna (GBTC) ek olarak bir dizi altcoin fonu sunuyor. Ethereum hariç olmak üzere, şu altcoinler için tek varlık fonları bulunmaktadır: Basic Attention Token (BAT), Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK), Decentraland (MANA), Ethereum Classic (ETC), Litecoin (LTC), Solana (SOL), Stellar Lumens (XLM) ve Zcash (ZEC). Ayrıca, Filecoin (FIL), Horizen (ZEN) ve Livepeer (LPT) gibi birkaç belirsiz fon da bulunmaktadır.

Analistler en çok etkilenecek altcoinleri listeledi. Bunlar, kripto paranın piyasa değerinin bir yüzdesi olarak Grayscale holdinglerinin sırasına göre listelenmiştir.

Bu rakamlara göre Grayscale, tüm Ethereum Classic piyasa değerinin yaklaşık %8,5’ini elinde tutmaktadır. Bu trustı tasfiye etmeleri halinde bu durum ETC için felaket olabilir. ETC fiyatları, tüm zamanların en yüksek seviyesinden %90 düşerek bugün 16 dolardan işlem görmeye başladı.

Horizen ZEN tokenı da Grayscale’in toplam sermayesinin %4,6’sını elinde tutmasıyla tehlike bölgesinde. ZEN şu anda en yüksek fiyatından %94’ün üzerinde bir düşüşle bugün 9,26$’dan el değiştiriyor. Zcash de piyasa değerinin %2,5’inin Grayscale trustında kilitli olması nedeniyle zarar görebilir. ZEC, bugün 40 doların biraz altında işlem görerek ATH’sinden %98,8 oranında düştü.

Grayscale’in BTC ve ETH Üzerindeki Etkisi

Ancak daha büyük korku, devasa BTC trustının tasfiye edilmesidir. Grayscale, BTC‘de yaklaşık 10,5 milyar doları kontrol ediyor ve bu da toplam piyasa değerinin yaklaşık %3,3’üne denk geliyor. 630.000’den fazla BTC’nin piyasalara akın etmesi, neredeyse kesin olarak fiyatların yeni bir döngünün en düşük seviyesine düşmesine neden olacaktır.

Grayscale 3 milyon ETH‘ye ya da piyasa değerinin yaklaşık %2,5’ine sahip olduğu için Ethereum da benzer bir tehlike altında olacaktır. Dünya çapındaki kripto yatırımcıları ve yöneticileri, Silbert’in harekete geçmesi için son tarih yaklaşırken bu senaryonun gerçekleşmemesi için dua ediyor.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

2022 BTC ve ETH İçin Bu Açıdan İlk Yıl Oldu!

Sonraki Haber

Ripple CTO’su XRP’ye Saldırdığı İçin Craig Wright’a Tepki Gösterdi!

İlgili Haberler