2022 BTC ve ETH İçin Bu Açıdan İlk Yıl Oldu!

İlayda Peker

2022’de unutulacak çok şey vardı ama kripto için kötü haberler gelmeye devam ediyor. Hem Bitcoin (BTC) hem de Ethereum (ETH) yılsonuna kadar ilk kez önceki döngülerinin en yüksek seviyelerine ulaşamadı.

2022: Bitcoin ve Ethereum

2022, Bitcoin ve Ethereum’un önceki döngü zirvelerinden daha düşük kapandığı ilk yıl oldu. Kurumsal kripto araştırma firması Delphi Digital, 3 Ocak’ta kasvetli yıl sonu fiyat ölçümlerini açıkladı. 200 haftalık hareketli ortalamanın da önceki döngülerde hiç kırılmamış kritik bir seviye olduğunu ekledi.

BTC, tarihsel olarak döngüsel dipler için kilit bir destek seviyesi olan 200 haftalık hareketli ortalamasını korumamayı hiçbir zaman başaramamıştı.

BTC için bir önceki yüksek döngü Aralık 2017’de 20.000 $ idi. FTX‘in çökmesiyle Kasım ayı başında son kez bu seviyenin altına düştü. Bitcoin o zamandan bu yana bu fiyat bölgesini geri alamadı ve şu anda yaklaşık %16,5 altında seyrediyor.

Ek olarak, Bitcoin hala 200 haftalık hareketli ortalama gibi daha önce sağlam olan fiyat taban göstergelerinin oldukça altında işlem görüyor. Woo Charts’a göre bu rakam şu anda 24.400 $ civarında. BTC şu anda bu seviyenin %31 altında ve bu da önceki döngülere kıyasla rekor seviyede düşük.

Bitcoin Gerçekleşen Fiyatı 19.700 $ seviyesinde ve hala gerçek piyasa fiyat seviyelerinin çok üzerinde. Gerçekleşen Fiyat, dolaşımdaki tüm kripto paraların son hareket fiyatlarındaki değerini ölçer. Ayrıca, tüm piyasanın kripto paralar için ne ödediğinin yaklaşık bir göstergesi olarak da düşünülebilir.

Ethereum da daha iyi bir durumda değil ve önceki döngüsünün en yüksek seviyesinden de daha düşük bir kapanış yaptı. ETH fiyatları Ocak 2018’de 1.450 dolarla zirve yaptı ve şu anda bunun %16 altında, 1.200 dolar civarında seyrediyor.

Geçen yıl yaşanan FUD dalgaları ve büyük ölçekli erimeler kripto piyasalarını hırpaladı. Ayrıca başa çıkılması gereken büyük bir makroekonomik fırtına da vardı. Bununla birlikte, döngüler de uzuyor olabilir, bu da 2023’te bir toparlanma şansının daha düşük olduğu anlamına geliyor.

BTC ve ETH Fiyat Görünümü

BTC fiyatları hafta sonu seviyelerine göre marjinal bir artış gösterdi, ancak menzile bağlı kaldı. Dünyanın büyük bir kısmının tatilde olduğu geçtiğimiz hafta boyunca neredeyse hiç dalgalanma yaşanmadı. Bu yazının yazıldığı sırada BTC, can sıkıntısı devam ederken 16.696 dolardan işlem görüyordu.

Ethereum da benzer bir durumda ve gün içinde sadece %1,3 artış gösterdi. Sonuç olarak, CoinGecko’ya göre ETH 1.216 dolardan el değiştiriyordu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Kripto Analisti Altcoin’lerdeki Ayı Piyasasını Açıkladı!

Sonraki Haber

Grayscale’in Tasfiye Kararı Alırsa Bu Altcoinler Darbe Alacak

İlgili Haberler