Grayscale’in Bitcoin (BTC) Varlığı 2 Haftada 6 Milyar Dolar Arttı

İlayda Peker

Grayscale Investments kurucusu Barry Silbert, Twitter’da yaptığı bir açıklamada şirketin şu anda çok büyük bir miktarda kripto paraya sahip olduğunu duyurdu. Silbert’in açıklamalarına göre şu anda Grayscale’in yönetimi altında 19 milyar dolar değerinde coin bulunuyor. Bu, 1 Kasım’a kıyasla şirketin sahip olduğu kripto miktarının neredeyse 3 katı ve 15 Aralık’tan bu yana önemli bir artış gösteriyor.

İki Haftada 6 Milyar Dolar

Grayscale bu yıl aktif olarak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve diğer bazı farklı  kripto para birimlerine yatırım yapıyor. Ayrıca 1 Kasım’da şirketin elinde tuttuğu ve USD olarak değerlenen kripto miktarı 7,6 milyar doları buldu. Bu rakam 15 Aralık’a kadar 13 milyar dolara yükseldi ve bir buçuk ayda neredeyse iki katına çıktı.

Silbert’ın kripto para yatırımının yanı sıra Grayscale kısa süre önce yeni müşterilerin katılımını askıya almıştı. Bununla birlikte bu durum yalnızca, mevcut müşterilerinin Grayscale’in GBTC hisseleri şeklinde daha fazla Bitcoin istediğini daha net hale getirdi.

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre ise Grayscale artık Bitcoin kapitalizasyonun yüzde 16’sının artık finans kurumlarına ait olduğunu kanıtlamış oldu.

Grayscale Eleştirileri

Son zamanlarda, ünlü Bitcoin eleştirmeni ve altın destekçisi Peter Schiff Grayscale’i “Drop Gold” TV reklamını geri getirdiği için eleştirdi. Ayrıca Schiff, CNBC’ye reklam süresini Grayscale’e sattığı ve böylece TV şovlarına yalnızca BTC destekçilerini davet ederek Bitcoin konusunda tek taraflı olduğu için de eleştirilerde bulundu

Bunlara ek olarak Schiff, BTC fiyatı yükseldiği sürece Grayscale’i “en büyük Bitcoin alıcısı” olarak nitelendirdi.

Öte yandan MicroStrategy, bu yıl Bitcoin’e bir milyar dolardan fazla yatırım yapan bir başka büyük şirket ve halka açık ilk şirket oldu. MicroStrategy Bu amaçla yatırımcılardan kasıtlı olarak toplam 650 milyon dolar topladı.

Kurumsal Yatırımlar

Bir varlık alanının gelişebilmesi için kurumsal yatırımlar oldukça önemli. Çünkü kurumsal yatırımcıları bireylerden çok daha büyük oranda yatırım yapabiliyor ve güvenilir şirketlerin o varlık piyasasına girmesi benimsenmeyi artırıyor.

Bitcoin ve kripto para birimleri için de çok uzun zamandır kurumsal yatırımların öneminden bahsediliyor ve 2020 yılında bu durum çok net bir şekilde anlaşıldı. kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesi ile boğa piyasası dahi şekil değiştirdi ve şu anda yaşanan rallinin çok güçlü olduğu düşünülüyor.

Ayrıca 2021 yılında da geride bırakmaya hazırlandığımız 2020 yılında piyasaya giriş yapan firmalar sayesinde kurumsal yatırımların artacağı ve hem Bitcoin’in hem kripto paraların güç kazanmaya devam edeceği ifade ediliyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

SEC Başka Kripto Projeleri İçin de Dava Hazırlığında Olabilir Mi?

Sonraki Haber

XRP Yorumları: Ripple/USD Teknik Analizi 29/12/2020

İlgili Haberler