Grayscale Bitcoin Fonu, Spot Fiyatın Yüzde 36 Altında!

İlayda Peker

Grayscale Bitcoin Fonu, 2017 boğa döneminde kurumsal yatırımcıların çoğunluğu için kripto para piyasasına yatırım yapmanın ana yollarından biriydi. Ancak Bitcoin vadeli ETP’lerinin ortaya çıkmasıyla birlikte yatırımcıların dikkati başka bir yöne kaydı ve fondaki değer düşüş oranı benzeri görülmemiş değerlere yükselmeye başladı.

Spot Fiyatların %36 Altında

Arcane Analytics tarafından paylaşılan verilere göre, Grayscale  yoluyla BTC’ye yatırım yapmak spota kıyasla çok daha ucuz. GBTC fonunun NAV’sine karşı indirim, %36’lık rekor seviyeye ulaştı ve spot varlığı kullanmak yerine fon aracılığıyla Bitcoin satın almayı çok daha karlı hale getirdi. Uzman isimlere göre GBTC’deki mevcut düşüş ve fona giriş olmaması net bir tabloya işaret ediyor: Kurumsal yatırımcılar, Bitcoin’e ve genel olarak kripto para piyasasına yatırım yapmak için iyi bir zaman olduğunu düşünmüyorlar.

Bunlara ek olarak NAV’a karşı yüksek bir indirim, Bitcoin bir kez daha yükseliş trendine girdiğinde yatırımcılar için iyi bir fırsat olabilir, çünkü bu tür bir yatırım talei arttığında indirim prime dönüşme eğiliminde olabilir.

Öte yandan ne yazık ki, bazı yatırımcılar, ikincil piyasalar için geçerli olmayan 50.000 dolarlık minimum yatırım değeri, kilitlenme süresi ve kayda değer bir yönetim ücreti gibi bazı olumsuzlukları göz önünde bulundurarak GBTC‘den kaçınmayı tercih ediyor. Genel olarak, hem ABD hem de Kanada’da Bitcoin ve Ethereum ETP’lerinde neredeyse var olmayan hacim ve fonlar göz önüne alındığında, kripto para piyasasına kurumsal girişler zor zamanlardan geçiyor. Piyasanın kurumsal tarafındaki kriz büyük olasılıkla ABD enflasyonla mücadele için katı bir para politikası uygulayana kadar devam edecek.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin’in spot fiyatı yazının kaleme alındığı sırada 20.200 dolar üzerinde işlem görüyor. Son 24 saat içinde 20.000 doların üzerindeki yerini koruyan Bitcoin’in son 1 haftada yüzde 4,5 artış yaşamış olduğu görülüyor.

Analistlere göre Bitcoin’in 20.000 dolar üzerinde kalması önemli ancak bu durumun bir ralli sinyali olduğunu söylemek için henüz çok erken. Dolayısıyla yatırımcıların piyasada yaşanacak başka bir düşüşe karşı temkinli olmasında fayda var.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Elon Musk, Twitter ve Dogecoin Olayında Son Gelişme!

Sonraki Haber

En İyi Kullanıcı Deneyimini Hedefleyen NFT Pazar Yeri Upstairs, Lansmana Hazırlanıyor

İlgili Haberler