Grayscale 3 Haftadır BTC Almıyor! Bu Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Grayscale uzun zamandır neredeyse yeni çıkarılan her Bitcoin’i satın almasıyla adından sıkça söz ettirdi. Ancak elde edilen son veriler üç haftayı aşkın bir süredir bu durumun değiştiğini gösteriyor.

Alımlar Neden Durdu?

Grayscale Bitcoin Trust Fund (GBTC), Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile paylaştığı son raporda son Bitcoin alımlarını açıkladı. Böyle bir rapor bundan önce paylaşıldığında şirketin yaklaşık 20.000 BTC aldığı ortaya çıkmıştı. Bununla birlikte ikinci çeyrek raporuna göre GBTC, haftada ortalama 57,8 milyon dolarlık yatırım yapıyor.

Ancak son rapora göre üç haftadır şirketin Bitcoin alımını durdurduğu görülüyor. Bir Grayscale sözcüsü konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, bu durumun geçici olduğunu ve yönetimle ilgili sessiz bir dönemden geçtiklerini dile getirdi.

Aslında yapılan açıklamalara göre bu durgunluk için bazı sebepler sunulabilir. İlk olarak mevsim kaynaklı olabilir. Çünkü Temmuz, yatırım faaliyeti için durgun bir zaman olma eğiliminde bulunuyor. Birçok varlık yöneticisi seyahat ediyor veya tatile çıkıyor. Başka bir neden ise Bitcoin’in son aylarda durgun olması olabilir.

Grayscale ve Bitcoin

GBTC‘de her hisse aldığından BTC satın almış oluyor. Yani geleneksel hisselerde olduğu gibi yatırım yapıp gelecekte yükselmesini beklemiyorlar. Şu anda GBTC’de her bir hisse 0.00095891 BTC’ye karşılık geliyor.

Bunun yanında ortaya çıkan bilgilere göre ikinci çeyrekte, Grayscale’e yapılan yatırımların %84’ü kurumsal yatırımcılardan, çoğunlukla riskten korunma fonlarından geliyor. Dolayısıyla bu geri dönüş Bitcoin’e olan kurumsal ilginin arttığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Öte yandan Grayscale, geçtiğimiz haftalarda yaptığı yatırımlarda o dönemde madencilikle çıkarılan Bitcoin’lerin neredeyse tamamını aldıklarını gururlu bir şekilde dile getiriyordu.Total
5
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 17/07/2020

Sonraki Haber

İddia: Dolar Çöküşe Geçecek, Bitcoin Ralliye Başlayacak!

İlgili Haberler