Google Sahte Kripto Madencilik Uygulamalarını Kaldırdı!

İlayda Peker

Ortaya çıkan son bilgilere göre Google, yasadışı bir bulut madenciliği hizmeti için ücret talep ederek kripto meraklılarını dolandırmayı amaçlayan 8 mobil uygulamayı Play Store’dan kaldırdı.

Google Uygulamaları Kaldırdı

Kötü niyetli olduğu iddia edilen mobil uygulamalar, yüksek başarı oranları ile dikkatsiz kullanıcıları yanıltmak için artık popüler bir yöntem haline geldi. Trend Micro’nun en son araştırması, meşru bir bulut madenciliği hizmeti çalıştırmak gibi sahte bir bahaneyle aylık ücret alarak kripto kullanıcılarını sömüren sekiz Android uygulaması olduğunu ortaya koydu.

Konuyla ilgili daha fazla analiz, Google tarafından barındırılan ve kripto madenciliği uygulamaları gibi görünen kötü amaçlı uygulamaların, kullanıcıları ücretli reklamları izlemeye ve var olmayan bir bulut madenciliği hizmeti için ödeme yapmaya teşvik ettiğini ortaya çıkardı.

Rapora göre, kullanıcılardan yalnızca aylık yaklaşık 15 dolarlık bir ücret alınmıyor, aynı zamanda “artan madencilik yetenekleri” sağlamak için daha fazla ödeme de talep ediliyordu. Ek olarak, bazı uygulamalar kullanıcıdan ön ödeme yapmasını da gerektiriyordu.

Sahte uygulama oldukları iddia edilen uygulamalar arasında BitFunds, Bitcoin Miner, Daily Bitcoin Rewards, Crypto Holic, MineBit Pro, Bitcoin 2021 ve Ethereum-Pool Mining Cloud gibi madencilik hizmetleri yer alıyor. Liste ayrıca Bitcoin-Pool Mining Cloud Wallet adlı bir kripto cüzdan hizmetini de içeriyor.

Google Hemen Adım Attı

Yukarıdaki bulgular Google Play’e bildirilmiş ve Play Store’dan kaldırıldığı açıklanmış olsa da Trend Micro 100.000’den fazla kez indirilmiş çok sayıda başka sahte uygulama tespit ettiğini iddia ediyor. Şirketin verileri, Play Store’da hala 120’den fazla sahte uygulamanın bulunduğunu gösteriyor:

Kripto para madenciliği yetenekleri olmayan ve kullanıcıları uygulama içi reklamları izlemeye ikna eden bu uygulamalar, Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar dünya çapında 4.500’den fazla kullanıcıyı etkiledi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Memenopoly, Babylons NFT ile Stratejik Ortaklığını Duyurdu

Sonraki Haber

Bu DeFi Protokolü Lansmanından Kısa Süre Sonra 1 Milyar Dolar TVL’ye Ulaştı!

İlgili Haberler